Испанци създадоха биопринтер, способен да печата човешка плът

27 януари 2017, 10:30 часа 3734 прочитания 0 коментара

Испански учени представиха био принтер, който печата кожа, напълно идентична с човешката, съобщи БГНЕС.

Още: ChatGPT ще разпознава тийнейджърите, за да внимава с тях

Още: Yettel предлага Samsung Galaxy Z Flip7 и Z Fold7 с 24 месеца безплатна застраховка

Изследователи от два университета в Мадрид и Центъра за изследване на енергетиката, околната среда и технологиите разработиха 3D-принтер, който използва като „мастило” биологични материали.

Изследванията показаха, че получената кожа е напълно функционална и може да се използва в медицината и трансплантациите, както и за тестване на козметика и продукти на битовата химия.

Кожата е от „био мастило”, като ключово при създаване на технологията е било намиране на точното съотношение на биоматериалите и начина на прилагане на готовата кожа, за да могат клетките й да функционират.

Още: Най-новите руски реактивни дронове: Нямаше да ги има без китайски двигател, германска помпа и западни микрочипове

Още: А1 с нова възможност за дарение през Моят А1

Кожата се „печата” слой след слой и структурата й е точно като тази на човешката кожа. Тя има епидермис и дерма, биологически активна е и произвежда колаген, който й придава еластичност.

Учените посочват, че ако биоматериалът е от конкретен човек, бързо може да се произведе кожа за трансплантация, например при силни изгаряния.

Фирмата BioDan Group, която участва в разработката, планира пускането на продукта на пазара. Напълно възможно е автоматизиране на това производство, пише Science News Journal.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Кирил Хараланов
Кирил Хараланов Отговорен редактор
Новините днес