Двама ползватели на социалната мрежа Facebook са подали иск срещу нея. Обвиненията са, че компанията е сканирала личните им съобщения, предаде БГНЕС.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Искът, подаден в съда на Северна Калифорния, е на Матю Кембъл от Арканзас и Майкъл Харли.
Според ищците социалната мрежа проследява какви връзки се съдържат в личните съобщения и след това предава тази информация на трети лица с користна цел.
Възможността да се разменят лични съобщения във Facebook създава впечатление, че те са закрита територия. Всъщност, по мнението на ищците, предаваните чрез личните съобщения връзки по нищо не се отличават от публичните "лайкове" или постнатото съдържание на личната страница.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Кембъл и Харли обвиниха Facebook в нарушение на федералните закони за следене на гражданите и законите на Калифорния за защита на личния живот. Ищците се надяват, че искът ще получи статут на колективен. Какво точно като обезщетение искат от ответника двамата американци, не се съобщава.
Както напомня MediaPost, информацията за това, че Facebook сканира личните съобщения, се появи още през 2012 година. Тогава много ползватели забелязаха, че вкараните в съобщенията връзки, се зачитаха като харесвания и се отчитаха в общия брой харесани страници. Facebook тогава потвърди тази информацията, но отрече разгласяване на лични данни.
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
През август 2013 година в Facebook се задължи по извънсъдебно споразумение да плати 20 милиона щатски долара като компенсация за използването на имена и снимки в рекламните блокове Sponsored Stories (рекламни новини). Според информацията компенсации по този колективен иск трябваше да получат около 614 хиляди души.