Експерти по компютърна сигурност установиха, че създателите на вируса WannaСry са може би от Южен Китай, Хонконг, Тайван или Сингапур. Това съобщи електронната версия на "Саут Чайна морнинг пост", предаде БГНЕС.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Според информацията на вестника, експерти от американската компания Flashpoint са извършили лингвистичен анализ на кода на вируса, който показва, че създателят му е носител на южния диалект на китайския език. Един от използваните в първичния код термини е характерен за южните области на Китай, както и за Хонконг, Тайван и Сингапур, отбелязват експертите. Те са успели да установят, че кодът първо е бил написан на китайски, а след това е преведен на английски.
По-рано американската компания Symantec, която разработва антивирусни програми, съолбщи, че създатели на вируса може да са хакери от Северна Корея, като от Пхенян категорично отрекоха.
Американски експерти от компанията McAfee, която също работи в областта на компютърната сигурност, работят за изучаване на структурата на вируса-криптограф. Специалистите се интересуват най-вече как е съставена зловредната програма и как е била приложена. Експерт каза, че вирусът е със сложна структура и не може да бъде създаден от обикновени хакери. По данни на Politico, организиралите атаката на 12 май хакери са се възползвали от шпионска софтуерна програма, за която се предполага, че се използва от Агенцията за национална сигурност на САЩ за проникване в компютърните системи по целия свят. По данни на NBC тази шпионска програма е открадната от Агенцията за национална сигурност на САЩ и през 2016 г. е била разпространена от група хакери, наричащи се Shadow Brokers.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Компютърните системи на федералните служби в САЩ не бяха засегнати от кибератаката. Общо 150 страни в света бяха засегнати от хакерската атака и бяха поразени около 300 хиляди компютъра.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят