Защо съществуваме? Екип учени се опитва да отговори за 1,4 млрд. долара

24 юли 2017, 08:15 часа • 13494 | прочитания

Според съвременната физика, цялата материя и антиматерия са се появили в равни части в началото и би трябвало да се заличат взаимно във вселената, преди да се появи нашата Земя. И все пак, ние сме тук.

Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025

Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи

"Ясно е, че живеем във вселена, която е съставена от материя", казва Джонатан Асади, асистент по физика в Тексаския университет в Арлингтън, пише БГНЕС.

Това е една от големите тайни за произхода на вселената, която Асади се надява, че ще разкрие с проучване на стойност 1,4 милиарда долара.

Експериментът "Deep Underground Neutrino Experiment" или "DUNE" вклюва близо 1000 учени, професори, инженери, студенти и други сътрудници от повече от 30 държави. Акцентът е върху субатомните частици, известни като неутрино, които постоянно ни "бомбардират", но преминават през телата ни безобидно, което ги прави трудни за изучаване. Физиците ги наричат "призрачни частици".

Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн

Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)

Подходът на DUNE ще бъде да оркестрира сблъсъците на неутрино и антинеутрино, изстреляни със скоростта на светлината през 800 мили от земната кора от Националната лаборатория за ускорители „Ферми”, близо до Чикаго.

"Разглеждаме най-фундаменталната природа на Вселената", разказва Асади. "Опитваме се да разберем основната природа на материята и асиметрията на антиматерията".

Изследователите се надяват да си отговорят и на въпросите за тъмната материя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес