Dr. Dre защити изкуствения интелект: Другите се страхуват да го използват

24 август 2026, 9:04 часа 0 коментара

Dr. Dre, пионер в рапа и седемкратен носител на награда "Грами" като продуцент на хитове като "California Love" на 2Pac и "The Real Slim Shady" на Еминем, категорично подкрепя използването на изкуствен интелект за създаване на музика, съобщи "Gizmodo". В интервю за "The New York Times" Dr. Dre и съоснователят на "Interscope Records" Джими Айовин говориха за навлизането на изкуствения интелект в музикалното производство.

Още: Кожата живее извън тялото: Мъжът на Лейди Гага с ИИ козметичен проект

Dr. Dre нарече противниците на инструментите за генериране на песни с изкуствен интелект "уплашени да научат нови неща", добавяйки, че не вижда технологията като заплаха. Той сравни съпротивата им с отношението към барабанните машини и синтезаторите при тяхното появяване. 

Инструментите за генериране на песни с изкуствен интелект отбелязаха ръст на популярността си през последната година. В близките седмици Spotify и Apple Music ще започнат да етикетират артистите, създадени с изкуствен интелект, на своите платформи, което едновременно подчертава нарастващата критика към музиката, създадена от ИИ, която се представя за автентична, и нарастващото приемане на тези инструменти. Spotify дори си партнира с Universal Music Group, за да създаде инструмент, който ще позволи на потребителите да създават кавъри на песни с изкуствен интелект, разчитайки на това, че потребителите ще плащат за услугата.

Автоматизация и неясноти

Снимка: Getty Images

Докато мнозина разглеждат тези инструменти като начин за намаляване на времето и разходите, други се притесняват от последици като автоматизацията на работните места и неясното използване на материали с авторски права. Айовин обаче заяви, че не вижда негативна страна, аргументирайки се, че надарените хора ще създават по-добри записи в студиото, когато имат достъп до изкуствен интелект.

Още: ИИ учи терористи как да бъдат по-добри: Стряскащо проучване

Dr. Dre каза, че използва изкуствения интелект като инструмент, за да види какво би направил с това, което току-що е създал. Той също така отбеляза, че не е сам в позицията си, тъй като много продуценти използват технологията, но се страхуват да го признаят. Айовин ги нарече "тайни продуценти, използващи изкуствен интелект", и посочи четирикратния носител на "Грами" Тимбаленд като един от тях.

Ролята на изкуствения интелект в творческите сфери е противоречива тема, която надхвърля музиката, тъй като инструментите автоматизират работата на писатели, фотографи и актьори. В киноиндустрията режисьори като Мартин Скорсезе и Стивън Содърбърг подкрепят технологията, докато други, като Гийермо дел Торо и Сет Роугън, са категорично против. Роугън заяви, че ако инстинктът на някого е да използва изкуствен интелект вместо да пише, той не бива да бъде писател, предава БГНЕС.

Още: AI бот преобръща Уолстрийт с главата надолу: Превърна 1000 долара в 50 000

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Редактор
Новините днес