Две вековни дървета – Обикновен смърч (Picea abies) на възраст около 180 години, и Обикновен бук (Fagus sylvatica) на възраст около 250 години, са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите.
Още: Ще тестват заедно сирените и системата BG-Alert в Смолян
Още: Откриха труп на екопътека в Смолян, една от версиите е убийство
Забележителните дървета се намират в землищата на град Смолян и близкото село Река. Те са в горска територия, стопанисвана от Държавно горско стопанство – Смолян, като предложението за издаването на заповед за тяхната защита е на директора на стопанството.
След публикуване на заповедта в Държавен вестник дърветата ще бъдат вписани в регистрите на вековните дървета, информират от Регионалната екоинспекция.
Още: Един от основните пътища към Гърция ще бъде затворен за над половин месец
Още: Кметът на Смолян забрани използването на питейна вода за поливане
Според Закона за биологичното разнообразие се забранява изкореняването, отсичането, кастренето и чупенето на клони на вековни дървета, както и нараняването на стъблата им. Забранени са и всякакви други действия, които биха довели до унищожаване, увреждане или влошаване на физиологичното им състояние.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За пета поредна година "Родопи филм фест" събира почитателите на документалното кино