Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Областният управител на Смолян: Всяка форма на децентрализация е в полза на региони като нашия

21 декември 2018, 14:24 часа • 774 прочитания

Предложената от страна на МРРБ концепция за регионално развитие ни удовлетворява, заяви областният управител на Смолян Недялко Славов в отговор на журналистически въпрос.

По думите му тя предвижда инструментите за регионална политика да бъдат доста по-съществени, регионалните съвети за развитие да се натоварят с още правомощия.

„Дебатира се дори част от ресурса, който България ще получи след 2020 година, да бъде разпределян със санкция на областните съвети за развитие. Всичко това е добро като инициатива и считам, че ще даде възможности за проекти с регионално значение не да се търси финансиране единствено и само от София, а да се търсят и възможности през регионалните съвети“, обясни Славов. Според него въпросът е в какъв вид концепцията ще излезе като законодателство от Народното събрание.  

„Подобен подход наблюдаваме и в съседна Гърция, като една от най-централизираните държави в ЕС. На практика Гърция прилага много по-активна регионална политика и понеже имам лични впечатления как работи този модел, аз ще настоявам той да бъде реализиран поне приблизително по този начин. Считам, че всяка форма на децентрализация както на правомощия, така и на ресурс и възможности за провеждане на регионална политика е в полза на региони като нашия“, допълни областният управител на Смолян.

Припомняме, че е в ход обществено обсъждане на Закона за регионално развитие, според който се предлагат промени в статистическото райониране на страната, предвиждащо обособяване на четири района за планиране от ниво 2.

Според новото райониране област Смолян попада в нов Тракийско-Родопски район, който включва и областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Кърджали.

Дунавският район включва областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград, Силистра и Търговище. В Черноморския влизат Шумен, Добрич, Варна, Бургас, Ямбол и Сливен, в Югозападния са областите Софийска, София-град, Перник, Кюстендил и Благоевград.

При представянето на промените зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова обясни, че новото райониране ще даде предпоставки за целенасочен модел на въздействие върху регионите, съобразен със спецификите и населението на всеки район и потенциалите за развитие.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес