Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Родопчани не си изоставят децата и не искат да влизат в дом за стари хора

22 януари 2018, 16:17 часа • 5913 прочитания

Родопчани не си изоставят децата, дори да са с увреждания. Не пращат и възрастните си родители в домове за стари хора. Самите възрастни, дори да са в крайна нужда, много трудно постъпват в старчески домове. Това заяви на брифинг пред медиите шефката на Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ в Смолян Петя Пампорова.

През миналата година е допуснато пълно осиновяване на 41 деца в България, а 9 деца са осиновени в чужбина.

За САЩ са отпътували две двойки биологични сестри. В Щатите са осиновени и две други деца със сериозни увреждания. Една тройка биологични братя и сестри са били осиновени в Италия.

„За всяко дете, независимо дали е осиновено в България или в чужбина, тече 2-годишно следосиновително наблюдение. Ние през шест месеца получаваме доклади за развитието на детето. При международните осиновявания докладите са изключително подробни и със снимков материал“, отбеляза Пампорова.

Тя допълни, че за още 41 деца в националния регистър продължава търсенето на подходящи осиновители.

По думите й 2017-та година е най–успешната по национално осиновяване на деца, вписани в Регистъра на деца за пълно осиновяване, воден от РДСП–Смолян.

Кандидат-осиновителите в област Смолян са 14 семейства.

В областта е развита и услугата „приемна грижа“. Общият брой на утвърдените приемни семейства към края на миналата година са са 71, а настанените деца са общо 64, като в три от семействата се отглеждат по две деца. Само в две от 10-те общини няма приемни семейства – в Борино и Неделино.

"От настанените в приемните семейства деца, между 25-30 са изоставени в родилните домове и пристигат от вътрешността на страната - София, Пловдив Стара Загора, Казанлък, предимно от ромски семейства. В областната болница в Смолян през миналата година са изоставени при раждането само 2 бебета", каза Пампорова. Тя заяви, че грижата за хлапетата в приемните семейства е много добра, като във всяко родопско семейство, за разлика от случаи в други региони, се говори само на български език. „Грижата спрямо настанените в приемни семейства деца е невероятно добра. Ще се изразя образно - нали си представяте как в едно село като Виево, в гр. Рудозем или село Корита ако се чуе, че зле се грижат за приемното дете, другите ще ги убият с камъни“, посочи Пампорова

Броят на приемните семейства относително една и съща в годините.

Социалните отчитат 2017 година като най–успешната година за допуснато национално осиновяване на деца, вписани в Регистъра на деца за пълно осиновяване, воден от РДСП–Смолян.

В работата на социалните в региона обаче, все по-често се случва агресия при отказ за подпомагане. "Случва се да бъдем вербално нападани. Но сме имали и няколко физически инцидента, и тук може би трябва да кажа, че законосъобразността и моралът са две различни неща и не винаги съвпадат", коментира Пампорова.

Хората най-често проявявали агресия при отнемане на дете или когато заради съвсем малка сума, надвишаваща доходите им, получават отказ за подпомагане, въпреки че социалните няма как да прескочат закона. Социалните работници се сблъсквали и със случаи, в които са отпуснали всички възможни помощи, но виждат, че семейството продължава да живее много трудно, основно заради заболявания. В същото време обаче имало и наглеци, които търсели всякакви начини да получат помощи и се жалвали пред всички инстанции. Такъв бил случаят на изведено от семейството си дете от ромски произход заради просия. Родителите след това протестирали пред социалните, но не за това, че са им взели детето, а че им се спира по този начин 350-те лева помощ за дете с увреждания. Крещяли им: „Дайте си ни парите“, не молели да си им дадат детето.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес