Тонове незаконна дървесина: Най-голямото горско предприятие изкара статистиката за 2022 година

26 януари 2023, 14:23 часа 3346 прочитания 0 коментара

Незаконно добитата дървесина от разкрити и неразкрити нарушения за последната година е над 1 200 кубика от територията на Южноцентралното държавно предприятие в Смолян, съобщават от пресцентъра му. 1 кубик е грубо между 300 и 450 килограма, зависи обаче от вида на дървото.

Още: Ще тестват заедно сирените и системата BG-Alert в Смолян

Още: Откриха труп на екопътека в Смолян, една от версиите е убийство

Служителите на горските и ловни стопанства, включително и мобилните контролни екипи, извършили 78 356 проверки на превозни средства, ловци, лица и обекти, свързани с ползването на горските територии. Обектите, проконтролирани за добив на дървесина, са 27 828, автомобилите - 19 137,  ловците - 26 251, останалите лица - 5 140.

Инспекциите са с 26 580 повече спрямо предходната 2021г., показва годишната справка на предприятието.

Опазването на горските територии е било възложено на над 500 горски стражари и над 50 ловни надзиратели, както и на мобилните контролни екипи.

Още: Един от основните пътища към Гърция ще бъде затворен за над половин месец

Още: Кметът на Смолян забрани използването на питейна вода за поливане

За констатирани нарушения служителите на териториалните поделения са съставили 444 акта за установяване на административни нарушения. От тях 428 са по Закона за горите, а 16 по Закона за лова и опазване на дивеча.

Конфискувани са 12 превозни средства, 15 каруци , 7 моторни триона и 20 други инструменти за дърводобив, 5 бр. законно оръжие и над 20  други ловни уреди и боеприпаси.

ОЩЕ: Рокада в най-голямото горско предприятие на България

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес