„Булгаргаз“ ще резервира допълнително капацитет на терминала в Александруполис

14 септември 2022, 15:21 часа 1758 прочитания

„Булгаргаз“ ЕАД ще подаде заявление за резервиране на капацитет до оператора на терминала за втечнен природен газ край гр. Александруполис, Република Гърция - „Газтрейд“ С.А., за 5 300 000 MWh/година («500 млн. куб. м. на година) за период от 10 години, считано от годината на въвеждането в търговска експлоатация на терминала. Това е регламентирано в решение на Министерския съвет, одобрено на днешното му заседание.

Още: Прогноза за времето - 7 юли 2025 г. (понеделник)

Още: Най-важните новини за деня: 6 юли 2025 г.

Припомняме, че това бе договорено на среща при президента с представители на компаниите "Gastrade" и "Copelouzos Group". "Обсъдихме и постигнахме споразумение да удвоим капацитета, който България има в LNG терминала, който се строи в Александруполис", каза тогава служебният енергиен министър. 

След разпределение на заявения капацитет или част от него, „Булгаргаз“ ЕАД ще проведе прозрачен и недискриминационен търг за доставка на втечнен природен газ (LNG) в рамките на общо резервирания капацитет на терминала за периода 2024 -2034 г. при ценови условия, които да реферират към цените на общоприетите ликвидни газови хъбове в света.

С приемането на решението се цели продължаване на държавната политика за диверсификация на източниците на доставка на природен газ.

Още: Дъжд и прохлада, но в кои дни? Седмична прогноза за времето от 7-13 юли 2025 г.

Още: Виктор Стоянов: Някои евродепутати продължават с лобизма си в полза на Скопие

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес