Бъди промяната, подкрепи проект срещу хранителните разстройства

17 януари 2018, 13:44 часа 948 прочитания

Кой не е изяждал цял шоколад при тежка раздяла? Или е преставал да се храни след тежък ден в офиса. Когато този механизъм стане системен модел на поведение, можем да говорим за хранително разстройство. За съжаление, този проблем не е рядко срещан или необичаен. Той засяга много момичета, но и момчета, често при тях симптомите остават незабелязани, защото все още битува мнението, че хранителните разстройства са проблем само на жените.

Още: Най-важните новини за деня: 17 юли 2025 г.

Още: Крум Зарков за протестите в защита на Благомир Коцев: Върнахме се много назад

Освен известните анорексия и булемия, през последните години зачестяват орторексия — вманиачаване по здравословния начин на живот, прекомерната отдаденост към фитнеса. Тъй като са по-малко познати, могат да останат нелекувани дълъг период от време. За да се пребори с тази тенденция, екипът от психолози на "Живот на килограм" разработва превантивна програма за ученици от 6 до 11 клас — възрастта на най-често отключване.

От есента участват в състезанието за социално предприемачество "Промяната" и вече са на финала, заедно с още четири проекта. Тъй като проектът е замислен като безплатен за учениците и училищата, ако спечелят, ще имат възможност да обхванат още повече деца — до този момент са били в близо 20 училища и обратната връзка е повече от отлична.

Подкрепете проекта "Живот на килограм" в "Промяната" ТУК!

Още: Прогноза за времето - 18 юли 2025 г. (петък)

Още: Амбициите за "Формула" 1: 19-годишният Пламен Балчев разказва за пътя на успеха (ВИДЕО)

А ТУК може да прочетете интервю с Милена Ташкова, един от обучителите и ментори в програмата за превенция на хранителни разстройства "Живот на килограм".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес