Не можем да се съгласим с частично вето върху актуализацията на бюджета. Текстовете са свързани, заяви министърът на финансите Петър Чобанов на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Още: Kaufland получи наградата „Партньор на българския бизнес“ от GLOBAL INDUSTRY AWARDS 2025
Още: Правителството заделя още милиони в борбата с градушките: Има ли ефект обаче?
По повод мотивите на президента за налагане на вето върху актуализацията министърът заяви: „Не намираме мотиви, които атакуват по същество - правно или конституционно, това, което предлагаме като актуализацията на бюджета".
„Приетата актуализация е свързана както с неблагоприятното развитие на макроикономическите индикатори, така и с рискове от неизпълнение на приходната част. Липсва гъвкавост в частта на разходи на бюджета", обясни Чобанов. Той допълни, че без актуализацията ще се продължи с фискалната политика, която се е водила в последните години, и която има процикличен характер.
„В случай, че не бъдат одобрени допълнителните средства от 40 млн. лв., ще се постави под риск изпълнението на бюджета на МТСП. Средствата са предвидени за социалните плащания за най-уязвимите групи. Работниците и служителите няма да могат да получат ваучери за храна. Безработните от уязвимите групи няма да получат средства по програми за заетост. Без актуализацията държавата няма да може да се превърне в коректен платец към бизнеса. Вероятно е да се повтори ситуацията през 2009 г., когато държавата не се разплати с бизнеса", обясни Чобанов.
Още: Руини: 40 % от България вече е демографска пустиня - под десет души на квадратен километър
Още: Синдромът на родителското отчуждение и частните случаи на педофилия: Наука, факти и поле за спор