Днешният ден е обявен за Международният ден на музеите. Събитието се чества за първи път на тази дата през 1978 година. Решението за празничната дата е взето през 1977 година в Москва на 11-тата генерална конференция на Международния съвет на музеите. В цял свят на този ден служителите на музеите и галериите празнуват своя професионален празник, като организират най-различни културни събития.
Още: Термометърът е показвал 41 градуса: Ето къде е било най-топло в България
Още: Митов прати депутати да питат Зукърбърг за свалената страница на BG Elves
В инициативата участват над 30 000 музеи в повече от 120 държави по целия свят. Всяка година проявата преминава под различно мото. Тази година то е „Музеи - Памет + Креативност = Социален прогрес".
Днес ще се осъществи и Европейската нощ на музеите. Неин традиционен организатор е Министерството на културата и комуникациите на Франция, а инициативата обикновено преминава под патронажа на Международния музеен съвет и ЮНЕСКО. В проявата се включват над 4 000 музея в 40 европейски държави.
Идеята за Европейската нощ на музеите идва от отбелязването на Международния ден на музеите и цели превръщането на честванията в истински международен фестивал, който продължава ден и нощ, като подчертава важната роля на културните институции за развитието на обществото. Европейската нощ на музеите стартира през 2005 година във Франция. Тази година в инициативата ще се включат над 30 музея и галерии в София. Всички останали регионални музеи и 12 частни галерии ще отворят безплатно врати за своите посетители. Входът за събитието е безплатен. Обикновено музеите и галериите отварят от 18:00 часа и продължават да работят до полунощ.
Още: Над 15 000 потребители избраха Kaufland за Търговска верига №1 у нас
Още: АПИ каза кога свършва ремонтът на АМ “Тракия“ край Сливен