Филип и Александър Македонски включени в поредица "Бележити българи"

52999
Филип и Александър Македонски включени в поредица "Бележити българи"
Според доц. Пламен Павлов ние имаме права върху тази древна история

Тракийски царе, римски и византийски императори от тракийско потекло или родени в историческите български земи, влизат в том първи от поредицата „Бележити българи”. Томът е посветен на личностите в историческите български земи, в българското етнокултурно пространство, от времето преди Българската държава. Това каза в интервю за “Фокус” доц. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет „Свети Свети Кирил и Методий”, отговорен редактор на поредицата.

„Тук влизат най-великите тракийски царе най-вече на одрисите, влизат двама македонски владетели – Филип ІІ и Александър ІІІ (това ще предизвика най-силен отзвук в Македония и Гърция), влизат легендарни фигури като митичния цар Долонк, митичният цар Резос, Орфей, Замоксис (една легендарна фигура на човек и Бог), Спартак и много други”, посочи той.

Скопие представи "Македонски приказки за Филип и Александър"

В Скопие представиха "Македонски приказки за Филип и Александър", съобщиха местни медии. "Македонски приказки за Филип и Александър", ...

„Ние не следваме лошия пример на Македония – да си измисляме история; ние просто казваме обективната истина за тези личности. В историческите паметници, свързани с тях, съвсем категорично се говори за тяхното тракийско потекло. Същото важи и за антична Македония - това е едно тракийско царство, което не се различава по същество от Царството на одрисите или Царството на гетите” – каза доц. Пламен Павлов.

По думите му – в България се следва една порочна линия, особено след Втората световна война, на тема Македония да се правят всякакви компромиси, да се мълчи, да не се отстоява истината. „Истината е, че става дума за една тракийска държавна структура, в която има най-вече тракийско население, разбира се - има и друго население, римско, може би – малко дорийско. Но всички антични извори говорят, че става дума за географско и политическо понятие, а не за етническо понятие. Не бива механично стереотипите от ХХ и ХХІ век да се прехвърлят върху античността.

В този смисъл - ние имаме права върху тази древна история, в не по-малка степен от Република Македония и от Гърция, а да не кажа, че дори и в по-голяма степен.

Става дума за тракийски структури, а в най-голяма степен наследници на траките сме ние, българите, тъй като траките участват в нашия етногенезис, в нашите народни песни, в нашите обичаи, в хидронимията на България. Ние нямаме никакво право - да се отказваме от тази част от българската история”, каза доц. Павлов.

Гърция отвръща на "Скопие 2014": Туристически проект за Александър

Гърция намери начин, за да отговори на Македония за проекта „Скопие 2014”, пише днес македонският вестник “Дневник&rd...

 

Редактор: Десислава Ушатова

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

Прогноза за времето - 27 април 2024 г. (събота)
Прогноза за времето - 27 април 2024 г. (събота)

Атмосферното налягане ще се повиши и ще е по-високо от средното за месеца, сочи прогнозата за времето за 27 април. Какви ще са температурите?  През...