Франция и Германия искат проектът за преразглеждане на европейските договори, предвиждащ засилване на бюджетната дисциплина, да бъде подписан „до 1-и март”, предаде АФП, позовавайки се на изявление на френския президент Никола Саркози.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
„Искаме преговорите да бъдат завършени в следващите дни”, а проектът за преразглеждане на договорите „да бъде подписан до 1 март”, заяви Саркози в Берлин след среща с германския канцлер Ангела Меркел. През декември принципът на договорните изменения беше приет от 26 страни от ЕС, като Лондон остана извън преговорите за засилване на бюджетната дисциплина.
Германският канцлер заяви, че е съгласна с френския президент Никола Саркози да се работи върху засилване на скоростта на финансиране на постоянния спасителен фонд на ЕС, за да стартира той тази година.
„Германия и Франция са готови на анализ на това до каква степен могат да бъдат засилени плащанията ни по определен начин и това отново прави доверието ни в подкрепата ни за еврозоната”, заяви тя пред репортери.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Меркел обяви, че все още отдава първостепенно значение на въвеждането на данък върху финансовите транзакции на европейско ниво или в рамките на еврозоната, докато Франция изявява готовност да направи тази стъпка сама.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
След срещата си с френския президент Никола Саркози, Меркел обяви, че „от германска страна целта е да се изготви декларация за намерение от министрите на финансите от ЕС до началото на март” във връзка със създаването на данъка. Меркел изрази и личното си мнение, че таксата може да бъде въведена и само на ниво еврозона. Тя обаче уточни, че този вариант, който изключва британския финансов сектор, не среща одобрението на германското правителство.