България трябва да предприеме спешни мерки за намаляване на влиянието на главния прокурор върху следващия Висш съдебен съвет и неговата прокурорска колегия. Този призив отправи Комитетът на министрите на Съвета на Европа.
Още: Надежда сред самота: Как остаряват възрастните в България? (ВИДЕО)
Още: Полицията вече не смогва с отнетите коли от пияни и дрогирани шофьори
Именно отчетността на главния прокурор е в центъра на всички доклади на Европейската комисия за върховенството на закона у нас. По-рано тази седмица и Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши заговори за проблеми, които е имала доскоро, защото дела от България са минавали задължително през прокуратурата у нас и в началото до нея са достигали само малки дела.
Сега Съветът на Европа констатира, че страната ни не изпълнява решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург по делото "Колеви срещу България". То се касае най-вече до постоянния проблем, свързан с неефективното разследване на убийства, насилие и изнасилване, и липсата на независимост на наказателните разследвания, касаещи главния прокурор
Комитетът на министрите обяснява, че ако влиянието на главния прокурор върху ВСС не бъде намалено, няма как да се въведе ефективна процедура за временното му отстраняване от длъжност и провеждане на ефективно разследване. В призива на комитета се казва, че властта на главния прокурор в момента може да има "смразяващ ефект" върху лицата, които са натоварени с разследването срещу него.
Още: Почина съпругът на княгиня Мария Луиза Българска
Комитетът призовава българските власти да приемат и конституционни изменения, ако е необходимо, но "да се гарантира независимостта" на хората, което участват в разследване спрямо главния прокурор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Плаж или планина? Времето утре - 2 юли 2025 г.
Още: След дълго боледуване почина известна българска журналистка
По време на преговорите за съставяне на правителство, партиите се обединиха около тезата, че незабавно трябва да се прекрати мандатът на Иван Гешев. Реформата на Висшия съдебен съвет също е една от темите, по които има консенсус. Предстои в следващите месеци да се разбере дали тези реформи ще бъдат стартирани.