Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На фона на кризата цената на водата поскъпва над 3 лева в половин България

17 декември 2019, 08:00 часа • 6465 прочитания

ВиК дружествата в цялата страна настояват за поредно поскъпване на водата. А Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се готви да одобри повишение дори и за областите, които страдат от водни режими - начело с Перник, пише в. Сега.

Днес, 17 декември, в КЕВР предстои открито обсъждане на лавина от повишения. Ако докладът на регулатора не претърпи някакви корекции, от 1 януари цената на водата (с ДДС) в 12 области ще надмине 3 лева за кубик. В тази група влизат Видин, Русе, Монтана, Силистра, Ямбол, Шумен, Варна, Враца, Добрич, Бургас, Ловеч и Разград. Като проценти поскъпването варира от символичните 0.1% за Пловдив до внушителните 9.26% за Кърджали.

Според сметките, които КЕВР ще брани на предстоящото обществено обсъждане, републиканският рекорд по скъпотия ще е за шуменци - 3.522 лв. за 1 куб. метър. Следващите са Добрич и Силистра с цени около 3.45 лв. за кубик. Сред "късметлиите", които ще бъдат сурвакани с нови тарифи от 1 януари, са и четири области, чието население страда от водни режими - Перник, Плевен, Ловеч и Габрово. За столичани поскъпването ще е с 6.7% до 2.753 лв. за кубик.

Задаващото се поскъпване вече предизвика остри критики. Бившият омбудсман Мая Манолова отправи призив към правителството и водния регулатор да отложат поскъпването и да наложат замразяване на цените за районите с ограничения във водоподаването. Чрез новата Гражданска платформа „Изправи се.БГ”, която оглави, Манолова задава на управляващите седем въпроса във връзка с цените, работата на ВиК фирмите и ролята на държавния регулатор - например защо КЕВР не е публикувала на сайта си отчета за изпълнението на бизнес плановете на ВиК дружествата и показателите за качеството на водата, преди да одобрява исканията за поскъпване.

Само за 33 месеца - от 31 март 2017 до 1 януари 2020 г., за софиянци например цената се вдига с 51% (от 1.82 лв. до 2.75 лв. от Нова година), са изчислили експертите на „Изправи се.БГ”. Те посочват, че не е ясно за какво ВиК предприятията ще използват средствата от увеличението на цените. Само в столицата поскъпването за битовите потребители ще вкара допълнително над 11 млн. лева в касата на "Софийска вода", отбелязват от гражданското сдружение.

Хората на Манолова коментират също, че в доклада на КЕВР за втора поредна година липсва информация на база на какви конкретни числови данни от НСИ е определена социалната поносимост на цената на ВиК услугите във всяка област - без да има информация какъв е средномесечният доход на едно лице, както и какви са изискванията на Закона за регулиране на ВиК услугите.

Омбудсманът Диана Ковачева също разкритикува вдигането на цени без строга обвръзка с инвестициите във ВиК мрежата и с качеството на питейната вода. Тя обърна внимание, че сред оплакванията, които получава, най-многобройни са тези за водните проблеми.

Ковачева призова за нормативна промяна, която да позволи намаляване на цената, когато водата е замърсена и дори опасна. "Ако от чешмата тече ръждива вода, дори кал, хората да плащат по-ниска цена - необходимо е да бъде създаден такъв механизъм“, посочи омбудсманът пред БНТ. Тя изтъкна, че все още в България загубите по ВиК мрежата са чудовищни - средно 61% за страната, а в безводния Перник прахосването достига 75%. Изрично вече на няколко пъти беше посочено за Перник, че още от пролетта е станало ясно, че язовир "Студена" намалява, но не е намалена водата за промишлени нужди например от лятото, а ВиК Перник не дава задоволителни отговори защо. Какво вижда прокуратурата за ситуацията в Перник освен вината на министрите на екологията и на регионалното развитие Нено Димов и Петя Аврамова - припомнете си в този материал!

Бунт в село Илинденци

Заради цената на водата в селото, което се намира в Община Струмяни, вече има протест и отказ да се плащат сметки. Кметът на Илинденци Илия Бешлиев обяви пред БНТ, че приоритет е излизането на общината от ВиК Благоевград - защото, според негов съселянин, селото било включено във ВиК-то без обществено допитване. Бешлиев заяви, че ВиК-то купува водата за 4 стотинки на кубик и продава за 1,60 лева, а негова съселянка каза, че не можело хората да си плащат водата - само най-богатите, като обаче посочи цена 1,24 лева на кубик.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес