Политиките за стимулиране на трудовата заетост и таргетирано социално подпомагане – насочено към най-нуждаещите се, бяха сред основните теми на срещата между ръководствата на Министерството на труда и социалната политика и на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Обсъдени бяха и въпроси, свързани с борбата със сивия сектор, предстоящото транспониране на европейски директиви и развитието на социалния диалог.
Акцент в разговора беше и механизмът за определянето на минимална работна заплата съобразно европейските регламенти. „Имаме готовност да възобновим дейността на създадената работната група по тази тема и да инициираме предложения за промени“, подчерта министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова. Двата екипа обсъдиха още възможности за предотвратяването на злоупотребата с болнични, както и активното включване в заетост на хората с увреждания.
Дискусията беше част от срещите на екипа на министър Шалапатова със социалните партньори. В нея участваха заместник-министрите Гинка Машова, Николай Найденов, Мая Василева и Десислава Стоянова.
Проблемите в пенсионната система у нас се очертават като обща тема на МТСП и всички социални партньори. „Предстоящият анализ на състоянието на пенсионната система, залегнал в управленската програма, е сред основните приоритети на Министерството на труда и социалната политики. Имаме силна подкрепа от Европейската комисия за оказването на техническа помощ при изготвянето на анализа. Резултатите от него трябва да са готови до средата на 2024 г. Целта е да създадем екип с участието на социалните партньори и международни експерти с опит с дизайна на пенсионни модели, за да могат да бъдат решени основните проблеми на тази система“, увери министър Шалапатова.
На срещата бяха обсъдени и възможностите по Националния план за насърчаване на заетостта и Програма „Развитие на човешките ресурси“, които социалните партньори могат да използват за подобряване на качеството на работната сила и за активиране на неактивните лица.
Министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова се срещна и с президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов. Пред него тя потвърди поетия ангажимент да бъде направен цялостен анализ на пенсионната система в България, за да се установят диспропорциите в нея и да се намерят решения за възстановяване на социалната справедливост. Подобряването на адекватността на социалноосигурителната система, част от която е пенсионната, беше сред основните теми на разговорите между ръководствата на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и синдикалната организация.
„Амбициите на нашия екип са до края на годината да има интензивен диалог със социалните партньори по всички теми, свързани с труда и социалната политика. Целта е да се подготвят дългосрочни стратегически решения в тези сфери“, заяви министър Шалапатова на срещата. В нея участваха и заместник-министрите Гинка Машова, Николай Найденов, Мая Василева и Десислава Стоянова.
Разговорът беше част от поредицата срещи с всички националнопредставителни организации на работниците и служителите и на работодателите. След тях ще се начертаят сферите за общи действия.
Министър Шалапатова подчерта, че разчита на анализи и експертиза от страна на социалните партньори по отношение на подобряване на качеството на живота на възрастните хора. От своя страна президентът на „КТ Подкрепа“ Димитър Манолов изтъкна, че все по-малко българи могат да отговорят на условията за пенсиониране в страната и очерта основни проблеми в социалното осигуряване.
Сред темите, които двете страни обсъдиха бяха още пазара на труда, доходната политика с фокус върху механизмите за определяне на минималната работна заплата и сумираното отчитане на работното време. Според синдиката е необходим анализ на ефективността на трудовите договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа, т. нар. еднодневни трудови договори. Оттам отбелязаха, че според тях те не решават проблема с липсата на работна ръка в сектора на селското стопанство.
По време на разговора бяха обсъдени трудовото законодателство и Закона за държавния служител, колективното трудово договаряне и разширяване на функциите на Главна инспекция по труда.
Екипът на МТСП увери ръководството на КТ „Подкрепа“, че ще разчита на експертизата и опита на социалните партньори по приоритетния за министерството анализ на пенсионната реформа и социалното осигуряване.