Таксата за явяване на изпит по кормуване за непрофесионалните шофьори пада от 20 на 12 лева. Това е предвидено в промени на наредбата за таксите, събирани от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", публикувани за обществено обсъждане.
Още: За пример: Огнеборец спря пожар, причинен от хвърлена цигара край Сопот (ВИДЕО)
20 лв. ще остане таксата само за практическите изпити за шофьори на автобуси и камиони. Различните цени се въвеждат заради различните разходи за отделните видове книжки. При непрофесионалните категории А и В кормуването продължава 25 минути, докато за да получат талони C и D, кандидатите трябва да въртят волана в продължение на 40 мин.
С промените в тарифата се дава възможност на школите за подготовка на шофьори да запазват дата за практически изпит, различна от обявяваните от агенцията. Услугата струва 100 лева независимо дали на съответната дата ще се явят един или 10 души за непрофесионална книжка, или до 6 курсисти за професионална категория, обясниха от ведомството, предаде БЛИЦ.
В новата тарифа на ИААА се намаляват двойно и таксите за лицензиране на пунктове за технически средства. За сервизите, в които се проверяват коли, автобуси и камиони, услугата поевтинява от 2000 на 1000 лв. Ако пунктът иска да проверява и возила за опасни товари, таксата пада на 1500 лв. от сегашните 3000 лв.
Още: Важна промяна при билетите за "Двореца" в Балчик: Държавата се намесва
Още: Опасни горещини в събота: Жълт код в цялата страна
Редовната цена на многократните СЕМТ разрешителни намалява от 130 на 70 лв. Според превозвачи на черно обаче те се договарят срещу 3000-3500 евро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Орден "Кавалер на изкуството и литературата" на Франция за маестро Найден Тодоров
Още: Адска жега в тези градове. Времето през уикенда 5-6 юли 2025 г.