Неизправните язовири в страната са 2005

26 октомври 2017, 14:47 часа • 25903 | прочитания

След като по-рано днес от БСП поискаха изслушване в парламента на четирима министри за наводненията в Бургаско, пред депутатите се явиха министрите на вътрешните работи, на околната среда, на икономиката и на регионалното развитие.

Още: Над 43% от българите не са прочели нито една книга през 2024 г., 75% не са стъпвали в библиотека

Още: Свикне ли с храната ни - не можем да я отучим: МОСВ каза как да избегнем конфликт с мечка

Министърът на вътрешните работи Валентин Радев каза, че областният управител на Бургас Вълчо Чолаков ще внесе сигнал в прокуратурата заради наводненията от последното денонощие.

Министърът на околната среда Нено Димов каза, че сериозно остава положението с новото депо за отпадъци на Бургас и девет общини.

"Екипите на държавния надзор в момента проверяват видеозаписи на язовира, причинил бедственото положение в Бургаско и данните ще бъдат оповестени на общественост", коментира икономическият министър Емил Караниколов.

Още: Kaufland подарява свежи плодове на децата в Кърджали по случай Деня на българската просвета и култура

Още: Почина голям български журналист и писател

"2005 са язовирите с неизправности по стените и съоръженията към тях, сочат данните от февруари 2017 г. насам", разясни той. 

От 1 януари 2016 г. досега са проверени 5661. Най-често констатирани нарушения се състоят в липсата на техническа документация, частични свлачища, обрасли с дървесина и храстова растителност, ерозия. За преливниците са констатирани разрушавания или затлачвания.

Той добави, че трябва да се обмисли нов вариант за стопанисване на язовирите у нас.

"Общините - те нямат пари да извършат тези ремонти. Може би много сериозно трябва да се замислим, да се направи анализ дали язовирите трябва да имат различни собственици, защото все пак водата е изключително важен ресурс. Първо трябва да се направи категоризация - нещо, което не е правено, на язовирите. Много от язовирите са с едни насипи", каза министърът.

Още: Работа през лятото: Рискове и полезни съвети

Още: Патриархът защити митрополит Арсений: Нестинарството е езически обичай

По думите му трябва точно и ясно да се формулира какво е язовир и може би да се мисли за една структура, която да ги управлява. "Защото някои язовири, продавайки вода за електричество, концесии, генерират печалби, а други са абсолютно на загуба и трябва да се помисли за финансов ресурс за язовирите", допълни министърът.

Според изнесената от него информация откакто съществува Главна дирекция "Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях" от началото на 2016-та са направени над 5600 проверки, а най-честите нарушения са липсата на техническа документация и затлачване с боклуци от свлачища. "Разбира се, на всяко нарушение се издава и предписание", разясни министърът. 

От началото на 2017-та пък са извършени 192 проверки на язовирите в Бургаска област.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес