Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новите роби на Европа

10 юли 2012, 09:28 часа • 8048 прочитания

Трафикът на хора в Европа процъфтява. Хиляди жени, мъже и деца попадат в капана на безскрупулни търговци на съдби. Дали проституция или трудова експлоатация - за употребата на съвременните роби винаги има купувач.

Тя е от Казахстан и се запознава с мъж от Германия чрез интернет. Той й обещава да се ожени за нея. И тя пристига. Вместо годежен пръстен обаче мъжът й връчва мокър парцал и метла. Новата му слугиня работи без пари. Това е само една от хилядите трагични човешки истории, скрити зад стените на лъскава Европа.

Има и още по-страшни: 22-годишната Агнес идва от Брега на слоновата кост във Франция, за да следва. Търсейки работа, за да се издържа по време на следването, попада на работодател, който я експлоатира безмилостно. Като нея са 14 процента от жертвите на трафика на хора.

Теодора пък е румънка, на 35 години е. Тя попада в лапите на безскрупулни сводници, които я принуждават да проституира в Белгия. Като нея са 76 процента от жертвите.

В началото е обещанието

Ако си представим, че всички жертви на търговията с хора заживеят в един град, той ще бъде с числеността на София. Всъщност именно София е една от изходните точки на търговията с хора. Според данни на Европейската комисия, годишно около 120 хиляди пълнолетни и непълнолетни жени от Румъния и България биват продавани като секс робини на Запад.

Засега няма какво да ги спре: като граждани на ЕС българките и румънките пътуват свободно из Европа, уж с туристическа цел. Най-често сводниците ги намират още в родината им, обещавайки им да ги отърват от немотията и провинциалното обкръжение чрез работа в чужбина. Този вид "екскурзия" обаче е често с фатален край.

Според Международната организация на труда, над милион и половина съвременни роби живеят в развитите държави, а в целия свят те са общо 20 милиона! Жертвите на търговията с хора не са лесни за разпознаване. Често националните служби ги третират просто като нелегални имигранти или черноработници.

Освен жени, сред жертвите има и мъже /според статистиката на ЕК - около 20 процента/. В желанието си да намерят добре платена работа, за да издържат семействата си, те често попадат на работодатели, които ги третират като роби. По строителните обекти например. Румънски и турски работници в строителството често упражняват своя труд без легален договор и срещу мизерно заплащане. Как се оцелява с по 100 евро месечно в Германия, само те си знаят...

В името на стотиците хиляди роби

Една от причините за робската експлоатация на труд е непризнаването на образованието и квалификацията, придобити в страни извън ЕС, посочват от Еврокомисията. Така много млади мъже и жени, вместо да упражняват своята професия, попадат в лапите на псевдоработодатели. "За съжаление робството не е заключено в учебниците по история", коментира еврокомисарката по вътрешната сигурност Сесилия Малмстрьом.

По нейно предложение ще бъде създадена нова европейска директива, която да засили мерките в борбата срещу търговията с хора: "Чрез новите мерки искаме да осигурим защита на жертвите, а след това и съдебно наказание на престъпниците", добавя тя. Мерките предвиждат подобряване на координацията между институциите в ЕС, въвеждането на механизми за превенция, както и осигуряване на достатъчно информация за застрашените групи.

Колкото по-бързо бъдат въведени тези мерки, толкова по-добре. Докато на жертвите са им необходими години, за да се оттърсят от драмата на преживяното, виновните си живеят необезпокоявано. И луксозно - благодарение на натрупаните облаги. Според данни на Европейската комисия, през 2010 година са били осъдени едва 1 250 търговци на хора. Тази цифра ни подсказва, че има още страшно много работа. В името на стотиците хиляди роби.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес