Омбудсманът доц. Диана Ковачева изпрати писмо до председателката на Народното събрание Цвета Караянчева, в което препоръчва да се ревизира решението, регламентиращо работата на парламентарните журналисти в сградата на Партийния дом.
Още: Идва друг студен фронт, ще става ли за море? Анастасия Стойчева отговори
Още: "Несебър няма да изпадне от ЮНЕСКО": Говори културният министър
Повод за препоръката е сигнал до омбудсмана от Глобалната мрежа за медийна свобода (MFRR) - сдружение, в което членуват редица международни авторитетни журналистически организации като EuropeanCentreforPressandMediaFreedom (ECPMF), EuropeanFederationofJournalists (EFJ), FreePressInstitute (IPI), OsservatorioBalcaniCaucasoTranseuropa (OBCT). В него е изразено силнопритеснение и несъгласие с новите правила и ред, по които българските журналиститрябва да работят в парламента.
„Журналистите могат единствено да наблюдават парламентарните процедури на телевизионен екран“, отбелязват от организацията. И допълват, че репортерите могат да виждат и задават въпроси на депутати и министри само на специално свикани пресконференции или извън сградата.
Омбудсманът информира и за свои срещи с репортери, в които те споделят за трудностите при новата система на работа и за невъзможността да упражняват качествено, свободно и пълноценно своята професия. Причината е, че са изолирани в приземието, а достъпът до народните представители - затруднен и напълно контролиран.
Още: Кой има имен ден днес, 17 юли 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня, 16 юли 2025 г.
Общественият защитник препоръчва да се организира среща с представители на медиите, на която да бъде намерен точният баланс, който да осигури спокойната работа на народните представители, но и тази на медиите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Искаме си кмета! Варна и София се вдигнаха в защита на Благомир Коцев (ВИДЕА)
Още: Ще се третират почти като шофьори: Не всеки ще може да кара тротинетка
„Намирането на правилното решение е гарант за спазването на един от основните принципи на правовата държава - осигуряване на среда, в която свободата на словото е извадена пред скоби“, пише доц. Ковачева.