Организират поход в памет на Боян Петров
Това е всекидневният маршрут на Боян Петров. Желаещите са поканени да дойдат в 9 часа сутринта на 20 май при бар "Шишарката" - в началото на туристическата пътека към Копитото, предаде БГНЕС.
Спасителите, търсили Боян Петров, искат да разплетат още необяснима мистерия
Официално търсенето на големия български алпинист Боян Петров, който изчезна при опита си да изкачи най-ниския осемхилядник Шиша Пангма...
"Ние сме група приятели, които имаха честта да се докоснат до величието и енергията на Боян Петров, докато работехме с него през последните две години. В неделя организираме поход в негова памет по маршрута, за който той постоянно ни разказваше - от Княжево до Копитото. Маршрут, който така и не успяхме да извървим заедно с него", пишат инициаторите.
Издирването на Боян Петров бе прекратено на 16 май. Алпинистът изчезна под връх Шиша Пангма в Хималаите на 3 май.
Алпинистът Боян Петров, към 2017 г. е българският височинен алпинист с най-много, общо 10, изкачени върхове над 8000 метра.
Боян Петров е и зоолог, еколог и спелеолог, работи в Националния природонаучен музей при БАН в София. Бил е координатор на Центъра за изследване и защита на прилепите към Национален природонаучен музей. Работи като оценител на проекти в областта на биологичното разнообразие, управление и проучване на защитени територии и консултант на държавни институции, неправителствени организации, популярни списания и онлайн издания. Взима активно участие в кампании в подкрепа на опазването на защитените територии и биологичното разнообразие в България.
Боян Петров - живот на ръба и сред върховете (ВИДЕО)
Прекратена е спасителната операция за Боян Петров. Това съобщиха от екипа на българския алпинист. Операцията по издирването на Петров ...
Боян Петров на два пъти излиза победител от битка с рака. Има инсулинозависим диабет тип 1. През 2008 г. при катерене в Алпите пада и чупи крак. На слизане от връх Гашербрум II през 2009 г. пък пропада в ледникова цепнатина, откъдето е изваден от група испански алпинисти. През 2013 г. претърпява катастрофа с мотор и получава ново счупване на крак. След слизане от К2 в базовия лагер получава диабетична хипогликемична криза и губи съзнание. Успява да се възстанови с помощта на полски алпинисти. Подобна криза преодолява и при успешното изкачване на Нанга Парбат през 2016 г., където предварително инструктираните от него алпинисти Феран Латоре и Елиас Милеру му помагат бързо да се върне към нормално състояние.
На 23 август 2016 г. по време на екологичен мониторинг по трасето на бъдещата Автомагистрала „Струма“ в Кресненския пролом е ударен от преминаващ лек автомобил. Получава счупвания на ребрата и крайниците, черепно-мозъчна травма с хематом и е хоспитализиран във Военномедицинска академия с опасност за живота.
Само няколко месеца по-късно той подновява тренировъчните си изкачвания.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ОБЩЕСТВО:
"Амнести": Всеки втори журналист в България е бил подложен на натиск през 2022 г.
Завръща ли се зимата и какво ще е времето за изборите? Прогнозата на Петър Янков
Проучване: 42% от българите вярват, че щастието им зависи от тях самите
От 3 април земеделците могат да кандидатстват за помощ заради войната в Украйна
Омбудсманът иска КЗП да преразгледа становището си за мобилните оператори
Забавят се пощенските пратки от Израел
Министър Шишков каза кога ще се пусне движението към София през тунел "Железница"
Пенов: Не съм чул да падат бомби в българските училища
Ивелина Евстатиева е новият ръководител „Човешки ресурси“ на BILLA България
Редактор:
Евгения Чаушева
Етикети: Боян Петров Шиша Пангма поход