Лондонският природонаучен музей откри първата банка за 3D лица, за да помогне на учените да подобрят постиженията на лицево-челюстната хирургия, пише в. "Кориере дела сера".
Още: Граната в реката: Унищожиха невзривен боеприпас
Още: "Време е България да застане до своите свободни журналисти": АЕЖ с призиви и тревожни данни
За целта посетителите на музея са приканени да им се направи сканиране на лицето и триизмерното му копие да бъде съхранено в базата данни. То ще бъде използвано за подобряване на реконструктивната лицева хирургия, най-вече на пациенти деца.
Проектът се нарича "Аз и 3D" и е плод на сътрудничеството на музея с три големи болници - "Грейт Ормънд", "Юнивърсити колидж" и "Ийстман дентъл".
В музея е оборудвана зала, която много напомня рентгеново отделение. Там посетителите позират на девет фотокамери, които сглобяват триизмерния им образ. Той се разгражда на отделни точки, които биват трансформирани в математически формули.
Още: Собствената марка „Брей!“ на Kaufland е големият победител в конкурса „Избран продукт на годината“
Още: България се прощава с оперния певец Богомил Спиров на 4 май
Проектът ще приключи на 10 април. Учените си поставиха за цел да получат дотогава 5 хиляди изображения, но те отсега са изпълнили нормата поради големия интерес към медицинската инициатива. А разнообразният им етнически състав представлява идеална извадка, за да бъдат проследени еволюционните пътеки, по които се е оформяло човешкото лице.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Саботаж от вражеска сила": Скандалът с българския F-16 се разраства
Най-голяма полза от проекта ще имат децата с наследствени деформации в структурата на черепа. Лекарите ще могат да предвидят развитието на лицето въз основа на базата данни и да персонализират хирургическите намеси за постигането на по-добри резултати. БТА