Министерският съвет одобри днес проект на Закон за изменение и допълнение на Закона обществените поръчки.
Още: Плаж или планина? Времето утре - 2 юли 2025 г.
Още: След дълго боледуване почина известна българска журналистка
Промените са в четири групи:
- изпълняват се ангажименти по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ);
- има законодателни мерки в областта на обществените поръчки, свързани с подготовката за членството на страната ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР);
- подобрява се съответствието на 3акона с европейското законодателство;
- преодоляват се констатирани проблеми в практиката на възложителите.
Още: Защо прекратиха пътните поръчки за 4 млрд. лева?
Предложени са например мерки, които целят намаляване на неконкурентното възлагане при използване на процедури на договаряне без обявление, като е прецизирана дефиницията на „изключителни обстоятелства" в§ 2, т. 17 от Допълнителните разпоредби на ЗОП. Така ще бъде ограничено прилагането на тези процедури в резултат от недобро планиране и подготовка от страна на възложителя. Предложено е и двойно увеличение на санкциите при нарушения на правилата за възлагане, съобщават от пресцентъра на Министерски съвет.
Още: Специалните сили на България и САЩ симулираха рейдове срещу потенциален враг (СНИМКИ)
Още: Чистят тръба в тунел “Топли дол“, има промени в движението
Осигурява се възможност да се изисква обосновка за необичайно благоприятни предложения и при подадени само една или две оферти. В тези случаи съпоставка ще се извършва с обявената прогнозна стойност, а когато е неприложимо (напр. единични цени, отстъпки, надценки и др.) - с друга, предварително обявена от възложителя обективна база за сравнение.
Ще се въведе задължение за публичните възложители да поставят екологични изисквания при възлагане на поръчки за доставки и услуги над определени прагове.
Още: Причините, поради които деца попадат в приемни семейства: Проучване
Още: Всички да разберат за бедствието: Държавата подменя сирените
Още: БНБ заобикаля Закона за обществените поръчки, твърдят служители на банката
Предложени са промени, свързани с практическото прилагане на закона. Прецизирана е разпоредбата на чл. 117а от ЗОП, с цел преодоляване на противоречиво тълкуване относно възможността за индексиране цените на договори при инфлация, когато за съответния предмет няма одобрена методика. В тези случаи размерът на увеличението ще се установява във всеки конкретен случай въз основа на представените доказателства.
Още: Само на 59 г. почина директорът на УМБАЛ Бургас доц. Бойко Миразчийски
Още: Унищожиха стара ръчна граната край р. Дунав
Ще бъде създаден експертен консултативен съвет към министъра на финансите като съвещателен орган по въпросите, свързани с осъществяване на контролната дейност в областта на обществените поръчки.