Комисията по дигитализация и информационни технологии е извикала председателя на Националния статистически институт.
Още: КЗП: Следим продуктите за деца на пазара
Още: Прогноза за времето - 19 септември 2025 г. (петък)
Сергей Цветарски ще трябва да обясни защо още в самото начало гражданите имат проблеми да използват електронната система за преброяването.
Изслушването на Цветарски е в петък.
След серия опити за хакерски атаки, снощи НСИ спря достъпа до електронното преброяване.
Още: Най-студените места в страната. Времето утре - 19 септември 2025 г.
Още: От футбол пред блока до стипендия по математика в Хонг-Конг
От НСИ уверяват, че няма теч на данни от вече преброили се.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Полицай почина, докато охранява протеста пред Народното събрание (СНИМКА)
Електронното преброяване трябва да приключи следващия петък.
А ето какво написа в профила си във фейсбук председателят на комисията Ивайло Мирчев:
"Трудно е за вярване, но не са изпълнени елементарни дейности за защита на платформата за национално преброяване от DDoS атаки. НСИ имаше 10 г. да се подготви за този момент. През последните 6 г. в страната бяхме свидетели на серия атаки към технологичната инфраструктура на много държавни институции.
Още: Еднодневната винетка: Тол управлението обясни откога се въвежда и колко ще струва
Още: Кой има имен ден днес, 18 септември 2025 г. Честито!
Оказва се, че в НСИ никой не си е направил изводи от това. В резултат - защитата от атаки на платформата е сгрешена концептуално. В крайна сметка това доведе до съвсем неочакван крах. Крах, който можеше да бъде предотвратен ако някой се бе сетил да се защити адекватно.
Спешно в Комисията по дигитализация ще извикаме НСИ, за да чуем кой носи отговорност за това и ако е нужно ще им предоставим и експерти, които да ги подпомогнат в тези извънредни обстоятелства".