Skylon се приближава към реалността

29 ноември 2012, 17:03 часа • 54878 | прочитания

Совалките ги свалиха от активна служба. Но британският космически кораб Skylon придобива все по-реални форми и измерения. Това е проект на кораб за многократна употреба, който ще бъде носен от „две в едно” ракетни двигателя, които трябва да осигуряват на Skylon скорост от Mach 5,5 и максимална височина от близо 30 км.

Още: Тапи към морето: Как се променя движението по АМ "Тракия"

Още: Кой има имен ден днес, 9 май 2025 г. Честито!

Последната новина е свързана с това, че теоретичният двигател Sabre Engine вече не е само теория. Той е преминал критичния топлинен толеранс и тест за охлаждане, което би следвало да даде зелена светлина за преминаване на Skylon от концепция в реалност.

 

Заради успешния тест, Reaction Engines Limited, британската компания, разработваща двигателя, получи одобрение от Европейската космическа агенция, казано най-леко, тъй като прессъобщението на ESA определя двигателя като „най-големият пробив в летателната технология от изобретяването на реактивния двигател”.

Още: Прогноза за времето - 9 май 2025 г. (петък)

Още: "Вън Пеевски от властта": От "Правосъдие за всеки" организират пореден протест пред парламента

Двигателят Sabre е най-важното парче от пъзела, наречен космически кораб за многократна употреба, съобщава Reuters. В завършен вид, Skylon ще излита и ще се приземява като конвенционален самолет, но ще може да достига земната орбита, като изпозва конвенционален двигател при излитане и кацане, а ракетният двигател ще се включва при достигане на определена скорост.

 

Пробивът е направен по посока на топлинния топлообменник, който трябва да може да охлажда засмуквания в двигателя въздух от 1000 градуса по Целзий до -150 градуса. И това трябва да става за 0,001 секунди! Предизвикателството пред инженерите било да намерят начин охлаждането да става толкова бързо, за да се предотврати обледяването на тоблообменника, което би довело да спиране на работата му.

Тайната на успеха не се разкрива. „Няма да ви кажем как работи”, казва главният дизайнер Ричард Варвил, чиято кариера започва във военния инженерен департамент на Rolls-Royce. „Това е нашата най-строго пазена тайна.”

Още: Голяма тапа се образува на АМ "Тракия" на излизане от София (СНИМКИ)

Още: Държавата одобри програма с 43 мерки за пътна безопасност, акцентът е върху рисковите отсечки

 

В завършен вид Skylon ще се движи със скорост 5 пъти по-висока от тази на звука, и ще се издига на максимум 30 км – което е 20% от скоростта и височината, необходими за достигане на орбита.

За да влезе в следващата 3-годишна фаза, проектът трябва да събере финансиране от $400 млн., която предвижда конструирането на умалена версия на работещ двигател.

 

Редактор: Пламен Георгиев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Георгиев
Пламен Георгиев Отговорен редактор
Новините днес