Най-важната промяна в Закона на храните е, че те ще дадат сигурност на потребителя в това, което купува като качество и безопасност, че етикета отговаря на съдържанието на продукта.
Санкциите са завишени няколко пъти. Например ако до сега за подвеждане в етикетирането глобата е била от 250 до 500 лева, сега става от 2000 до 5000 лева. Това е за невярно съдържание на етикета. Целият закон трябва да доведе до сигурност в това, което купува потребителя.
Още: Kaufland с десетки възможности за студентите
Това коментира в ефира на bTV министър Десислава Танева.
Законът дава възможност българският производител да постави етикет, че продукта е произведен в България и да го брандира. Въвежда се регистрация на бусовете, които доставят и превозват храни с животински произход и хлебни изделия. Това ще гарантира запазването качеството на храната, която отива до крайния потребител, посочи Танева.
Потребителя трябва да купува само от легитимни обекти храната си. За онлайн търговията законодателството доста закъсня - това е факт. Гаранцията на потребителя е регистрацията в контролния орган, етикета, коментира министърът.
До сега санкциите не бяха достатъчно високи, за да спреш да работиш в нарушения, но сега смятам, че ще бъде различно, допълни тя.
От днес БАБХ започва проверки как търговските вериги изпълняват постановлeнието, което ги задължава да предлагат храни от регионите, в които имат магазини, увери тя.
Не фаворизираме абсолютно никого. В дадения срок ще отговорим подробно на всеки зададен ни въпрос от писмото на Еврокомисията, отново обясни Танева.
В писмото ЕК препоръчва да се отмени задължението веригите да предлагат местни храни от региона, в който имат магазини. Две седмици аз исках това да стане на доброволна основа, но се наложи да стане така, добави министърът.
100 лв. коледни добавки за най-бедните пенсионери
Започва изплащането на пенсиите за декември
Кой има имен ден днес, 9 декември 2024 г. Честито!