Социалнатата мрежа гръмна, след като в ефир видяхме политици, хора, наричащи себе си стожери на обществото, как пребиват падналия на земята Октай Енимехмедов. Естествено, в подобна ситуация човек реагира първосигнално – реагира и действа с юмруци и крака. Вероятно всички ние ще искаме да се защитим от нападение именно по този начин. Но когато те дават по телевизията, когато до теб стои НСО, което оставя спокойно в национален ефир да се излъчи един побой (че дори и да участва в него)... тогава нещата стават други, различни. Защото тези хора говорят с високопарни слова и заучени фрази за „диалог с народа”. А от народа е и същия Октай Енимехмедов. Вярно, неговите изразни средства също не бяха подходящи, но той не счупи носа на Ахмед Доган например. Но не получи същото „внимание”.
Още: Най-важните новини за деня: 2 юли 2025 г.
Още: Български огнеборци помагат в гасенето на големия пожар на Халкидики (СНИМКИ)
Чрез bTV ви предлагаме кратък преглед на главните действащи лица в побоя над Енимехмедов.
Пръв на заплахата срещу Ахмед Доган реагира Мустафа Карадайъ. Интересното е, че секретаря на партията седи в най-далечния край на трибуната с официалните лица. Той обаче не се включва във физическата саморазправа.
Той е на 42 години и работи в централата на ДПС от 1996 година. Първо като редови служител, после като младежки лидер. Всъщност, той е учредител и първи председател на младежкото ДПС, чийто член е бил и нападателят Октай Енимехмедов. В ДПС в момента Карадайъ е считан за герой и спасител на почетния председател Доган.
Още: Заради мъртва риба в Марица: РИОСВ с нова проверка край пловдивско село
Още: "Внасяме лекари от чужбина като пластмасови домати по магазините"
Освен Карадайъ, който не се включва в саморазправата с нападателя обаче, в последвалото меле има много познати и непознати лица. Кои са те?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Още осем зубъра се заселиха в Източните Родопи
Още: Къде да избягате от жегата? Времето утре - 3 юли 2025 г.
Прави впечатление присъствието на доста от най-високопоставените кадри на ДПС. Те обаче не участват в побоя с ясното съзнание, че ги снимат десетки камери, а се опитват да разтърват участниците. Това са Лютви Местан, Христо Бисеров, Джевдет Чакъров, Рамадан Аталай. Аталай пък е човекът, който успява да запази основното веществено доказателство - пистолетът, като го държи между краката си през цялото време.
В боя обаче участват куп неизвестни делегати от провинцията, някои от които си пробиват път през залата, за да стигнат до Енимехмедов. Там е кметът на търговищкото село Антоново - Танер Али, както и общинският съветник от Пловдив Джамисет Джафер. Двамата са особено активни с десните си крака. В боя участват и охранителите на Доган, които се включват в обезвреждането му малко късно - далеч след като партийния елит сам го е повалил на земята.
И докато повечето хора са върху нападателя и участват в мелето, много малка част от присъстващите на сцената се заемат със самия Доган. Първи към него се връщат пресаташето Велислава Кръстева, последвана от Лютви Местан, Джевдет Чакъров и един човек от НСО.
Още: „Грийнс“ ООД - история за модерно земеделие от Първомай до трапезата на над 1 млн. българи
Още: Рокади в ръководството на bTV: Постът на Хекимян вече си има титуляр
Цялата случка от тръгването на Енимехмедов от мястото му до повалянето му отнема около 25 секунди. След него на сцената остават само шал и ръкавица.
Два дни след покушението и след първоначалният категоричен отказ на прокуратурата да разследва биячите с аргумента, че това са „нужните щети в подобна ситуация” (думи на градския прокурор на София Николай Кокинов, бел. ред.), зам.-главният прокурор Борислав Сарафов каза пред БНР, че държавното обвинение ще им търси наказателна отговорност.
Редактор: Пламен Георгиев