ЮНЕСКО призна високото пеене от Долен и Сатовча за нематериално културно наследство
Решението е било взето на заседание в рамките на 16 сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, която се провежда присъствено в Париж и онлайн.
Уникална амфитеатрална сцена среща групи от България и чужбина в Долен
Уникална амфитеатрална сцена откриват днес в сатовчанското село Долен по повод началото на Transformation Festival. Той ще събере на ед...
Кандидатурата е подготвена от експертите от ИЕФЕМ-БАН проф. д.изк. Лозанка Пейчева, доц. д-р Николай Вуков и гл.ас. д-р Лина Гергова.
Високото пеене или пеенето на високо е традиционно многогласно пеене, уникално за селата Долен и Сатовча, Благоевградска област. В миналото песните "на високо" са били известни като летни песни, изпълнявани на открито от жените по време на полската им работа. Докато копаели или жънели, между другото пеене жените се "извикват" - от една нива една група "ика", от друга нива друга група отвръща.
Днес основните изпълнителки на високо са жените и момичетата от певческите групи в двете села, като традицията в с. Долен е силно застрашена и повлияна от обезлюдяването му.
Високото пеене се нарича от местните певици "пеене на високо", "рукане", "викане", "икане". Характерни са три типа многогласни песни: на ниско, на високо, комбинирани между ниско и високо. Комбинирането между ниско и високо многогласно пеене е четиригласно. То съчетава бурдонираща двугласна песен и песен на високо. На територията на България подобна особена комбинация между бурдонна полифония и афективни провиквания е уникално локално музикално явление. Пеенето на високо не за пръв път получава международно признание - през 1988 г. певиците от Сатовча стават лауреати на престижната Хердерова награда.
България е избрана за член на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО
България беше избрана за член на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО по време на 23-та сесия на Общото събрание на държавите-ст...
Това е шестото вписване на България в Представителния списък след Бистришките баби /2008/, нестинарството /2009/, традицията на чипровското килимарство /2014/, народния празник Сурова в Пернишко /2015/ и първомартенските културни практики /съвместна кандидатура със Северна Македония, Румъния и Молдова, 2017/.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ОБЩЕСТВО:
Коментар №3 на седмицата: Пеевски срещу Мълчанието на агнетата
Коментар №2 на седмицата: "Предлагам Делян Славчев Пеевски за..."
Нови искания: Зърнарите искат помощ и за земеделски горива
Планинските спасители: Лоши са условията в планините
Шеф в туризма очаква добър зимен сезон
Разнообразие от вкусове и аромати в обновените бензиностанции ЛУКОЙЛ
Хората с увреждания излизат на мирен протест за по-високи пенсии
Редактор:
Евелина Гечева
Етикети: Сатовча Село Долен ЮНЕСКО нематериално наследство