Граждани излязоха на протест пред екоинспекцията във Враца, съобщава bTV.
Още: Най-важните новини за деня: 17 август 2025 г.
Още: Седмична прогноза за времето от 18 до 24 август 2025 г.
Причината за недоволството им е горенето на отпадъци в циментовия завод в село Бели извор, намиращ се на около 20 км от града.
Протестиращите твърдят, че във въздуха се отделят опасни вещества.
Още: Прогноза за времето - 18 август 2025 г. (понеделник)
Още: Трагедия: Откриха телата на мъжа и детето, изчезнали в морето край Слънчев бряг
В завода се изгарят около 100-200 000 нерециклируем отпадък от няколко общини, предимно от Софийската. Освен това има промишлени отпадъци, както и боклук от Италия - около 20%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Млад мъж загина в района на връх Мусала
Още: "Трябва ни нова техника за гасене на пожари": Говори главен комисар Николай Николов
От завода уверяват, че дейността се извършва според европейските стандарти и не застрашава населението. Постоянно се правели проверки, а резултатите от тях се изпращат и на кмета на Бели извор - Кирил Илиев. От своя страна той отрече да е усещал лоша миризма от предприятието.
Протестиращите обаче не са убедени, че това е така. Те посочват, че пещта е стара технология за изгаряне на отпадъци и настояват за модернизация, а именно плазмено изгаряне, чрез което не се отделят вредни вещества.
Още: Не се грижи за бездомните животни: Жена осъди Община Лесичово
Още: Все повече мотористи загиват на пътя. Искат по-висока максимална скорост за повече безопасност