"Предлагаме един законопроект, който следва традициите на българската правна система, защото въвеждаме нов институт - този на фалита на физическите лица. Ще използваме позната терминология, която да не създава проблеми при правоприлагането, а да стане част от решаването на тези въпроси", каза служебният министър на правосъдието Крум Зарков по време на представянето на проект на Закон за несъстоятелност на физическите лица.
Още: След дълго боледуване почина известна българска журналистка
Още: Специалните сили на България и САЩ симулираха рейдове срещу потенциален враг (СНИМКИ)
Той заяви, че кредиторите също трябва да бъдат защитени, когато са добросъвестни. "Те имат интерес от този закон, въпреки че аз не очаквам от банки и други кредитни институции да ни кажат: браво", смята Зарков.
ОЩЕ: Обмислят разводите по взаимно съгласие да стават пред нотариус
Той обясни и защо трябва да се защитят неплатежоспособните длъжници, като отчете, че става въпрос за хора пред житейско предизвикателство, сред които болест, раздели, грешни решения и нямат втори шанс от системата.
Още: Чистят тръба в тунел “Топли дол“, има промени в движението
Още: Причините, поради които деца попадат в приемни семейства: Проучване
Зарков уточни, че законът предвижда отписване и опрощаване на задълженията, но след като е направено всичко възможно това да стане по съгласие на заинтересованите страни - така че всеки интерес да бъде в максимална степен удовлетворен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Всички да разберат за бедствието: Държавата подменя сирените
Още: Само на 59 г. почина директорът на УМБАЛ Бургас доц. Бойко Миразчийски
"България е единствената страна в ЕС, в която няма уредено на законово ниво регламентация на несъстоятелност на физическите лица. Това е така поради няколко причини. Не, че не са правени опити, но опитите на много хора и институции, отделни народни представители и политически сили, катастрофират в сложността на законопроекта", каза още Зарков. Той отчете, че тя е правна от една страна и чисто обществена от друга.
По думите му размерите на задлъжнялостта правят от този проблем много тежки решения. Според него трябва да се вземат предвид едновременно интересите на тези, които дължат и интереса на този, който е дал и има да взема.
"Време е обаче смело да се изправим пред този въпрос и ние с екипа от Министерство на правосъдието, стъпвайки на работата, която беше свършена преди нас, решихме да предложим рамка за по-нататъшно обсъждане. Не само защото въпросът е наболял, а и защото това е ангажимент, който сме поели като служебно правителство от една страна, а от друга страна като държава пред ЕК във връзка с изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост", заяви Зарков. Той заяви, че България е заплашена от наказателна процедура.
Още: Унищожиха стара ръчна граната край р. Дунав
Още: Има ли вода в язовирите: Спешна проверка в "Напоителни системи"
ОЩЕ: Крум Зарков: ВСС ще работи извън мандата си