Жестов преводач онлайн помага за обслужване на глухи граждани в столицата
Глухите лица ще бъдат обслужвани на специално гише, обозначено с указателна табела и съответния знак, и оборудвано с техническо средство за осъществяване на тристранна онлайн връзка при административното им обслужване.
Всяко глухо и сляпо-глухо лице има право да бъде придружено от преводач от Списъка на преводачите на българския жестов език или избран от него.
Фондация "Взаимно": Законът за българския жестов език е посока
Във връзка с публикация направена на 12 март т.г. на страницата на информационния сайт„Актуално“, със заглавие „Ще ос...
Предстои в Столичната община да бъдат назначени преводачи на български жестов език, които ще бъдат част от екипа на Контактния център и ще обслужват глухи и сляпо-глухи лица в работно време на администрацията.
До края на 2022 г. тристранната онлайн връзка ще бъде въведена в Столичната община, в 24-те районни администрации и съответните данъчни служби, а през 2023 г. ще започне въвежддането и във всички останали звена на общината, общински дружества, предприятия, общински културни институти, посочват от администрацията.
Друга мярка в Плана за действие е създаването на рубрика, насочена и разпознаваема от глухи и сляпо-глухи лица на електронния портал на Столичната община. В рубриката ще се публикуват видеоматериали на български жестов език по темите транспорт, социални услуги и спортни дейности, които ще бъдат поетапно надграждани и актуализирани при необходимост.
Ще бъдат приети и правила, които да се следват при административното обслужване на глухи и сляпо-глухихора. Те ще бъдат достъпни и като видеоматериал на български жестов език.
Пилотен проект за модерно и лесно обслужване на глухите хора обсъждат в Столичната община
Пилотен проект за бързо, лесно и сигурно административно обслужване обсъждат в Столична община и СОС с представители на глухата общност...
Предстои да се организират и обучения, насочени към администрацията на Столичната община относноживота, културата и идентичността на глухите и сляпо-глухите, както и основна информация за Закона за българския жестов език.
Планът за действие с мерки за въвеждане на административно обслужване на глухи и спяпо-глухи граждани е разработен от Консултативен съвет по въпросите, свързани с административно обслужване на глухи и сляпо глухи. В него участие взеха представители на глухата общност, избрани на конкурсен принцип, общински съветници, секретарят на Столична община, зам.-кметът по дигитализация, иновации и икономическо развитие, кметове на райони и експерти. Той се председателства от общинския съветник Анна Стойкова.
Участието на представители на глухата общност в Консултативния съвет, беше важно условие и гарант, както за правилното разбиране на Закона за българския жестов език, така и за неговото прилагане в частта „административно обслужване“.
ОЩЕ: Ще останем ли "изгубени в превода" със Закона за българския жестов език?
Още от СОФИЯ:
Експерт: Водният проблем на Своге ще се реши сам. Какво обаче става на национално ниво?
Приключиха дейностите по почистване на речното корито на р. Габра
Приключиха ремонтните дейности на обредния дом в с. Габра
Удължиха конкурса за ремонта на Борисовата градина
Фандъкова се надява да не се стигне до намаляване на отоплението в училища и болници
Богата програма изненада посетителите на традиционния събор "Обединението прави силата"
Осветиха пенсионерски клуб в село Голяновци
Община Костинброд откри нов площад
Бедствено положение в Своге, и в Разград водоподаването е нарушено
С литургия и курбан бе отбелязан празникът на Митрополитската черква в Самоков
Редактор:
Виолета Иванова
Етикети: жестов превод Столична община глухи