Международен доклад определи София като "най-опасния град за деца". Столицата ни зае последно място в класацията за безопасност на придвижване на деца и подрастващи в градска среда сред 36 европейски големи градове. Това показват данните от международно проучване „Улици за децата, градове за всички“ на мрежата Clean Cities Campaign, което анализира ангажимента на градовете към създаване на безопасна, чиста и достъпна мобилна среда за най-малките.
ОЩЕ: Правителството с нови мерки за подобряване на пътната безопасност, какво включват те?
Какъв е проблемът?
Общата оценка на София е 27 пъти под средната за участващите градове и над 3 пъти по-ниска от тази на предпоследния в класацията – Букурещ. Столицата ни изостава по всички ключови показатели. В категорията училищни улици - има се предвид такива, които са затворени за автомобили в близост до училища, се оказва, че в София няма нито една такава улица. Оценката по този показател е 0.
Само 2.9% от улиците в София имат ограничение на скоростта до 30 км/ч, спрямо над 50% в почти половината от европейските градове.
ОЩЕ: Държавата одобри програма с 43 мерки за пътна безопасност, акцентът е върху рисковите отсечки
По показателят защитена велосипедна инфраструктура покриваме едва 1,9% от велосипедната мрежа, което ни поставя на предпоследно място, преди Букурещ.
На върха в класацията
Най-добре представящите се градове са Париж, Лондон, Милано, Антверпен и Торино. Тези градове са въведели училищни улици в над 20% от училищата, обширни зони с намалена скорост и защитена велосипедна мрежа, като Париж ограничава скоростта на 80% от уличната си мрежа.
ОЩЕ: Второкласници се научиха как се работи с дрегер (СНИМКИ)
Какво може да се направи?
Докладът прави следните препоръки към местните власти:
- Да въведат училищни улици около всяко основно училище.
- Да ограничат скоростта до 30 км/ч в жилищни квартали и около учебни заведения.
- Да инвестират в защитена велосипедна и пешеходна инфраструктура.
- Да поставят децата в центъра на градското планиране.