Готвят за консервация, реставрация и експониране къщата на Райна Княгиня в София. Четириетажната сграда се намира на ул. „Софроний Врачански“ №119 в ж.к. „Банишора“. Застроената й площ е 95,7 кв.м, а разгъната – 378 кв.м.
Още: „Червена зона“ за паркиране в София, цената ще е солена: Идеи за нови промени
Още: Не съм послушко и това дразни много хора: Васил Терзиев за проблемите на София
Обществена поръчка за целта е обявена от Район „Сердика“ на Столична община, тъй като обектът е частна общинска собственост.
Къщата, в която героинята от Априлското въстание е живяла в последните осем години, е в окаяно състояние. Към момента тя олицетворява в голяма степен трагичния живот на една от най-бележитите българки – ушила знамето на Априлското въстание, първата дипломирана акушерка в България.
Още: Магията на танца оживя в спектакъла „Зад кулисите, там, където започва” в Самоков
Още: Косят зелените площи в София, на места се пръска и срещу кърлежи
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЦГМ с важна информация за синята и зелената зона в София по празниците
Още: Обвинения в преврат и зависимости от Пеевски: СОС запази новото ръководство на "Метрополитен"
Обявена е за историческа единична недвижима културна ценност от местно значение през 2016 година. Сградата е и елемент на групова недвижима културна ценност, полумасивна – с каменни основи, тухлени стени и дървен гредоред. Строена е в първите години на ХХ век.
Липсват данни за началото на строежа, планове, записки и каквито и да било други архивни документи за първоначалното й изграждане и последващите достроявания, надстроявания и промени.
Знае се, че Райна Попгеоргиева е живяла в нея от 1909 г. до смъртта си през м. юни 1917 г.
Още: Лоша миризма и лай: Жена отглеждала 48 кучета в столичен апартамент (ВИДЕО)
Планува се консервация, експониране на сградата, като свидетелство за живота на Райна Княгиня, паметната плоча, обособяване на музей, посветен на нея. Той ще е на първия наземен етаж, ще се оформи градина около къщата с цветна, храстова и дървесна растителност, с подходящи градински елементи.
Парите за превръщането на къщата в музей на Райна Княгиня – 400 000 лева са дарени от Института на свободните изследователи „Хистореон“ (ИСИХ), сред основателите и членовете на който са нейни потомци.
Според ИСИХ къщата в София, в някогашния квартал „Поборниците“ (днес ул. „Софроний Врачански“), е построена от самата Райна Княгиня и в нея тя е живяла със семейството си след Освобождението.
Целта е да се отдаде дължимата почит на българската героиня и мъченица с представяне на целия ѝ живот с нейния всестранен принос и жертвоготовност, както и приноса на нейното семейство и обкръжаващите я личности.
Накратко, първият етаж е предвиден за музейна експозиция на семейството на Райна Княгиня и на синовете ѝ. Ще бъде представено всичко, което е съхранено като семейни реликви и спомени от техните внуци, правнуци и родственици.
Към тази колекция ще се присъединят артефакти, свързани с тях от регионалния музей в Панагюрище и от Националния исторически музей.
Ще се наблегне върху издирване, систематизиране и експониране на документи и артефакти, свързани с други известни и заслужили жители на района, поради което той е получил названието си „Квартал на Поборниците”.
Вторият етаж е планиран да се превърне в музейна експозиция, посветена на шопския регион, обхванат от Витоша, Люлин, Стара Планина, Вакарелските възвишения със селищата, намиращи се в тези масиви.
Този своеобразен и изключително интересен ландшафт има древна и богата история и култура, като само археологическите разкопки в кв. "Слатина" и известното ни за „Малката Света Гора”, с десетките и манастири, скитове и руини, като Урвич, Боянската черква, Лозенските и Кремиковските манастири, са феномени от световно историческо и културно значение, сочат от института.
Всичко - бита на шопите, на майсторите и на обикновените строители, на дарителите и на зографите, може да бъде показано със средствата на съвременните комуникации – в скици, снимки, видео, макети, 3D модели и др. На третия етаж, според проекта, ще се помещава библиотеката на ИСИХ, неговият административен, научно-изследователски и образователен отдел.