Община Елин Пелин и Фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ подписаха договор за общ проект за управление на популацията на кучета

30 юли 2021, 08:15 часа 4240 прочитания

Община Елин Пелин и Фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ подписаха договор за стартиране на общ пилотен проект за ангажиране на общността, свързан с разработването на хуманен, ефективен и устойчив план за действие за управление на популацията на кучета в общината.  

Още: Ремонт в подстанция на ЕСО може да причини смущения на електрозахранването в община Ихтиман

Още: За да спре презастрояването: "Люлин" иска от държавата ключов имот с "отпаднала необходимост"

Програмите по контрола на популациите на бездомните кучета чрез кастрация са ефективни, но, за да бъдат по-устойчиви и в дългосрочен план, те изискват ефективното участие на местните власти и гражданите. Доброволното ангажиране на гражданите и местните заинтересовани страни има за цел да даде на гражданите и институциите възможност да си съдействат взаимно.  

Наличието на бездомни кучета по улиците води до големи разногласия в обществото. В основата на проблема са редица човешки поведения, практики и нагласи. За решаването му в дългосрочен план е важно те да бъдат разбрани и обществото да бъде ангажирано в работата по тях. По този начин, предприетите действия са насочени към конкретните проблеми на дадената общност и имат нейната подкрепа.  

Обществената ангажираност е подход за сътрудничество между всички заинтересовани страни за намиране на взаимно-изгодни решения на даден проблем. Промяна на нагласите в посока на повече състрадание води до намаляване на жестокото отношение към животните. Съвместната работата между различни групи предвижда и по-широка подкрепа на предприетите мерки за овладяване на популацията.  

Още: Искаме си кмета! Варна и София се вдигнаха в защита на Благомир Коцев (ВИДЕА)

Още: ЦГМ да се лиши от 60% от приходите си в полза на София: Предложение

Промяна на нагласите към безпородните кучета може да доведе до намален интерес към закупуването на породисти животни. Това намалява последващото им изоставяне. Освен това води до увеличение на осиновяванията и на по-малък престой на кучетата в приютите.  

Като част от проекта се провеждат работни срещи с международни експерти и различни инициативи, насочени към гражданите и животните.  

Проектът ще стартира през месец септември. Следете нашия сайт за повече информация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес