Перспектива: Работните места и заплатите в София до 2023 г.
Това се казва в анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), проучващ динамиката на пазара на труда в София през последните 5 години с прогноза за следващите 5. Във фокуса на анализа е заетостта в столицата и нейните различни измерения, като се разглеждат данни за тримесечната динамика.
Заев иска преобразяване на пътя Скопие - София
Пътната връзка между Скопие и София е отвратителна. Тя отвращава. Това каза македонският премиер Зоран Заев по време на форум за енерги...
В различните тримесечия на 2018 г. заетостта в София се приближава до максималните си възможни стойности, надхвърляйки 75% в някои от тях. По тази причина, дори и оптимистичната прогноза за развитието на заетостта не предполага общия брой на заетите в столицата да надхвърли 750 000 души, а песимистичният, основан на икономически проблеми следващите години прогнозира чувствително свиване, почти до следкризисните нива.
Интересна е образователната структура на заетите в София, тъй като за разлика от повечето области, където преобладават заетите със средно образование, от 2014 г. насам в столицата висшистите са мнозинство. През 2017-18 г. пък се наблюдава ръст дори и в групата на заетите с основно и по-ниско образование, което донякъде може да се обясни с изчерпването на по-квалифицираните кадри, което притиска бизнеса да адаптира критериите си за наемане. Допълнителен фактор е и ръстът на строителството след 2015 г. - един от секторите, които традиционно наемат висок дял хора с по-ниско образование.
Възрастовата структура на заетите в столицата също се променя –в периода между 2013 и 2018 г. основният ръст на заетостта е съсредоточен във възрастовите групи между 50-54 и 60-64 години, по-малко при 25-29 и 35-39 годишните. Прогнозата на ИПИ сочи значителен ръст на заетите сред най-възрастните, а спад само при най-младите.
В структурата на заетостта по икономически дейности само търговията и здравеопазването губят заети в София през последните години, но въпреки това търговският сектор остава с най-много заети – почти 140 000 души към края на 2018 г. На второ място обаче са информационните и комуникационните технологии, а те, заедно с аутсорсинга на бизнес процеси и услуги добавят най-много нови работни места последните години.
5 ползи от мръсния въздух в София
Хората, които се оплакват от мръсния въздух, не подозират за скритите възможности на замърсяването, облагородяващите сили на мъглата и ...
По-чувствителен ръст се наблюдава и при някои от по-малките дейности – финансовите и застрахователни, както и при операциите с недвижими имоти. Прогнозата не предполага значително изменение на профила на заетите през следващите няколко години (Графика 3), но чувствително увеличение на броя на заетите както в ИКТ и в аутсорсинга и индустрията.
Кои ще са водещите отрасли и каква ще е средната заплата в тях можете да прочетете в Expert.bg.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от СОФИЯ:
Отложиха делото на Григорова срещу избора на Терзиев за кмет на София
Георги Георгиев смята, че Васил Терзиев е "заложник" на оттеглилия се Борис Бонев
Палят коледните светлини на София
От днес: Без стари коли в центъра на София
Съдът заседава по делото за изборите за кмет в София
Коледните светлини на новата елха в София грейват на 1 декември (СНИМКИ)
Без изненада: Провал и на третия опит за избор на председател на Столичния общински съвет (ВИДЕО)
"Разочарован съм!": Терзиев за скандала в СОС и отказа на Борис Бонев да бъде председател
Обрат: Борис Бонев отказа да е кандидат за шеф на Столичния общински съвет (СНИМКИ и ВИДЕО)
Редактор:
Любов Павлова