Резервните части за завода за боклук на София: Рециклирани, може би? (ВИДЕО)

09 януари 2024, 12:26 часа • 7463 | прочитания

Установихме, че складът е почти празен. Така директорът на Столичното предприятие за преработка на отпадъци (СПТО) Николай Савов отговори на въпрос на Actualno.com какво е положението с резервните части за работата на предприятието - има ли складова наличност, колко и какви пари са похарчени за тях. Поводът беше одитният доклад за завода за боклук, който от общината представиха на специален брифинг.

Още: Магията на танца оживя в спектакъла „Зад кулисите, там, където започва” в Самоков

Още: Косят зелените площи в София, на места се пръска и срещу кърлежи

"От това, което се води като складова наличност, от 47 проверени позиции, само 6 кореспондират с това, което реално е въведено като софтуер в складовете и реално, което е отчетено", обясни той. ОЩЕ: Парите смърдят?: 383 лв. за гайка в завода за боклук на София*

Какъв е големият проблем?

По думите му големият проблем е, че едно и също лице е отговорник по договора, той приема оборудването, той се контролира дали изобщо това оборудване е влязло в завода или не е влязло.

"Това е част от един порочен кръг, който сега трябва да прекратим", подчерта Савов. ОЩЕ: Още фрапиращи разкрития за боклука в София: Терзиев призова предишната власт за отговорност (ВИДЕО)

Още: ЦГМ с важна информация за синята и зелената зона в София по празниците

Още: Обвинения в преврат и зависимости от Пеевски: СОС запази новото ръководство на "Метрополитен"

Заводът трябва да работи по друг начин

Савов обърна внимание, че предишният директор на предприятието е получавал почти редовно около 10 000 лева заплата. Извън пресконференцията общински съветници от ПП-ДБ заявиха, че 70% от техниката на завода е за ремонт, а заплатите в завода са 930 лв. за обикновени работници, но зам.-директорката вземала по 4000-5000 лв. бонус отгоре на заплатата си.

"Заводът върви в много лошо състояние. На практика не преработва отпадъка, а в същото време бонусите растат в геометрична прогресия", уточни Савов. 

"Заводът трябва да работи по друг начин. Да преработва значително повече неща, вместо да ги депонира", добави кметът на София Васил Терзиев.

Въпросът за инсенератора за боклуци

"Съживяване на стария проект няма как да има - нито защото е целесъобразно, нито защото има финансиране. Дългосрочният въпрос дали да има инсенератор, е на масата. Ще бъде анализирано с различни екпертни групи къде да бъде и какви технологии", каза кметът на София Васил Терзиев. 

Още: Община Елин Пелин проведе кръгла маса с представители на училища от Софийска област

Още: Близо милион водомери-фантоми в София: Общински съветник алармира

Директорът на Столичното предприятие за отпадъците допълни, че е нужно да се анализират всички компоненти и да се прецени дали е правилното, тъй като има много нови технологии. ОЩЕ: Васил Терзиев вече е изпратил одита на завода за отпадъци на прокуратурата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес