Ще има ли "реформаторски златен пръст" за новия завод за горене на отпадъци в София?
Днес, 15 май, докладът на столичния кмет Йорданка Фандъкова за старт на „Изграждане на инсталация за комбинирано производство на енергия в София и оползотворяване на RDF (Refuse Derrived Fuel) отпадък“ беше приет без проблем, но с гласовете на двама от съветниците на групата на вече разпаднали се Реформаторски блок – Стефан Марков и Радослав Абрашев. Предстои докладът да бъде гледан на редовно заседание на Столичния общински съвет (СОС) – на 17 май.
ГЕРБ опитва да прокара завода за горене на отпадъци в София тази седмица
Докладът за одобрение на параметрите относно строежа на завода за изгаряне на отпадъци в София („Изграждане на инсталация за комб...
Предвид факта, че председателят на СОС Елен Герджиков е в командировка в чужбина, ГЕРБ остава с 29 общински съветници от общо 60. Ще бъде любопитно дали при това положение Марков и Абрашев ще изиграят ролата на „златен пръст”.
Припомняме, че общинските съветници от Политическа група 5 – Симеон Славчев, Светльо Витков и Иван Велков, поискаха да не се дава зелена светлина на проекта, а да бъде съставена работна група, която да му направи оценка след по-подробно проучване. Един от основните аргументи за това е липсата на становище от Софийския административен съд относно безопасността на бъдещото предприятие.
Проектът
Съгласно заложеното в проектодоговора, изграждането на инсталацията ще стане от "Топлофикация София". Цената е 157 538 018 евро без ДДС, като 58,28% или 91 813 153 евро идват от Европейския фонд за развитие, а останалите – чрез заем от ЕИБ. Заемът ще се връща 19 години, като още на петета трябва да стартира връщането на главницата. Средно по 5 млн. евро годишно ще се връщат всяка година, а като източници за погасяване на дълга са посочени приходите на "Топлофикация София". Индикативната лихва на заема е 1,5%.
ПГ5 внесе доклад за отмяна на решението на СОС за завода за отпадъци
Във връзка с огромния обществен интерес за изграждането на инсталация в София с оползотворяване на RDF предлагаме да се отмени решение ...
Проектирането и строителството на инсталацията ще отнеме 36 месеца, а още 24 месеца се предвидени за отстраняване на дефекти – след въвеждане в експлоатация. 36 месеца след като заработи предприятието ще може да му се оказва техническа помощ от изпълнителя.
Обещания за ползите
Според записаното в проекторешението, инсталацията ще доведе до снижаване на емисии вредни вещества от самата себе си с 46,4 тона годишно, когато говорим за азотен оксид, с 87,2 тона годишно, когато става въпрос за въглероден диоксид и с 6,2 тона годишно що се отнася до фините прахови частици (ФПЧ). Ще бъдат освободени въглеродни квоти от 150 000 тона годишно.
Инсталацията ще осигури 93,4% покритие на нуждите от електрическа енергия и топлина на София – 135 000 мегавата ток годишно и 390 000 мегавата топлоенергия. Ще има 10% икономии от консумацията на газ от „Топлофикация София“, което значи спестени 12,5 млн. евро годишно. Спестяват се и 5,68 млн. евро годишно за транспорт и оползотворяване на RDF, 410 000 тона годишно преработка на смесени битови отпадъци, 180 000 тона RDF фракция.
Стартира подписка за референдум относно завода за изгаряне на отпадъци в София
Местен референдум за завода за изгаряне на отпадъци и производство на електроенергия от това поискаха от "Демократична България". Осно...
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от СОФИЯ:
Направиха първа копка на важен проект за 6-те общини на запад от София
Откриха трети обект на Quartal в столицата (СНИМКИ)
Фандъкова: Целият бул. „Ломско шосе“ ще бъде завършен
Община Костинброд подписа меморандум за сътрудничество с УНСС (СНИМКИ)
12 нови електробуса тръгват в столицата от 3 април
Кола се удари в спирка на градския транспорт в София
Община Елин Пелин търси експерт по капитално строителство
Организират благотворителен концерт в село Голема Раковица
Проведоха се нови срещи по проект за Общ устройствен план на Самоков
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: Завод за отпадъци завод за горене на отпадъци RDF Топлофикация София