Тежка съдебна битка: София не иска 215-метров небостъргач

24 юли 2025, 07:38 часа 1594 прочитания 2 коментара

Столична община се готви за тежка съдебна битка за проекта за изграждане на 215-метров небостъргач в местността "Кръстова вада" до голям търговски център. София се кани генерално да отреже възможността за изграждане на 55-етажна сграда в имота, като отмени подробния устройствен план, с който тя е допусната. Общината ще се опита да докаже, че ПУП-ът е одобрен в нарушение на закона.

Ако юристите на кметството успеят да се преборят, инвеститорът ще бъде принуден да изготви проект с много по-ниски параметри, а решението ще се превърне в прецедент и ще може да бъде приложено за други имоти.

ОЩЕ: Главният архитект на София обяви, че ще спира строежите на небостъргачи

Кметът иска подкрепа от СОС

Това стана ясно на заседание на ресорната комисия по устройство на територията, която одобри доклада на кмета. Не е ясно обаче какво ще се случи днес в зала на заседанието на СОС. Според ЗУТ компетентен да взима решения за промяна на одобрен ПУП е кметът, а не СОС. Васил Терзиев иска политическа подкрепа за решението от съветниците, което крие и финансови рискове, но не е ясно дали ще я получи, пише в. "Сега".

Главният архитект Богдана Панайотова вече отказа да съгласува проекта и да издаде разрешение за строеж заради открити нередности и неспазени правила. Още тогава стана ясно, че това не решава трайно въпросът, защото проектите могат да се преработват. Сега общината иска генерално да отмени подробният устройствен план, на базата на който е позволено изграждането на високата сграда и да върне положението отпреди 2017-а година, когато е допуснато това.

ОЩЕ: Царят дава, пъдарят не: Бонев скочи на Терзиев за небостъргач в София (СНИМКИ)

От екипа на кмета се мотивират, че изменението на плана е допуснато незаконосъобразно, защото стъпва на издадено от МРРБ тълкувателно писмо за прилагането на ЗУТ, което не е меродавно. Писмото е прословуто - подписано е от зам.-министър на регионалното развитие Савин Ковачев през 2007 г., и касае прилагането на вече редактирания чл. 27 ал. 3 от ЗУТ. Преди редакциите от 2019-а г. текстът позволяваше плътността и интензивността на застрояването да не се ограничават в ъглови имоти със свързано застрояване на двете странични регулационни линии. При имоти, попадащи в смесени многофункционални зони, какъвто е този в "Хладилника", правилото води до огромни сгради.

ОЩЕ: Край на сагата с 215-метровия небостъргач в София

Сега от общината твърдят, че това писмо няма никаква обвързваща сила. То е било издадено във връзка с конкретен казус, различен от този с небостъргача в "Хладилника", и няма сила на тълкувателен акт. То не може да се приема каго източник на правото, счита главният архитект Богдана Панайотова. В същото време то е използвано като основание за одобряване на подробния устройствен план. Останалите основания, посочени в решението, с което е станало това през 2017 г. - решение на СОС 160 по доклад на тогавъшния главен архитект Здравко Здравков, са формални. За одобряването на ПУП са посочени като основания възникването на промени в обществено-икономическите условия и наличието на съгласие от страна на всички собственици на имота.

Пред ресорната комисия Богдана Панайотова изтъкна, че евентуално съдебно дело и съдебна практика по тази трактова ще засегне много други имоти в София, при които е ползвано като основание същото писмо на Савин Ковачев. Според Панайотова при много от имотите одобрените ПУП-ове на база на писмото не са изпълнени, незнайно защо, но главната архитекта призна, че има и такива, при които плановете са реализирани.

Не е ясно доколко тези юридически аргументи могат да издържат в съда. Освен самото тълкувателно писмо на Савин Ковачев, в закона по това време е съществувала проблемна правна норма - въпросният чл. 27 ал.3, позволяващ подобно тълкуване. Този член е прилаган много пъти - и в София, и в други населени места, и това доведе до редица скандали през годините.

По време на заседанието на комисията съветници настояха правните аргументи да бъдат подсилени, като общината използва и друг аргумент за изменение на плана - възникнали нови общински нужди. От "Спаси София" настояват решението да се обвърже с проекта за изграждане на ново трамвайно трасе по "Тодор Каблешков", който обаче общината бави.

ОЩЕ: „Няма разрешително за строеж“: Терзиев разясни за 200-метровия небостъргач

Пред комисия Борис Бонев настоя и за друга гаранция - че при отрицателно решение в зала в СОС за одобрение на доклада кметът Терзиев еднолично и според компетентността си ще открие такава процедура. “Опасявам се от сценарий, че това решение се внася в СОС само за да бъде отхвърлено от икономическото мнозинство и кметът да каже - направих каквото можах. В същото време според ЗУТ компетентността за изменение на ПУП в този случай е на кмета, след становище на главния архитект”, обясни Бонев. На заседанието се разбра обаче, че при евентуално загубено дело може да има икономически последици за града. Само за изготвянето на проекта са платени вероятно милиони, допусна експертът Борис Милчев. Като аргумент в полза на искането на кмета да търси политическа подкрепа в СОС той даде за пример подобно изменение на ПУП в Студентски град при кмета Йорданка Фандъкова, при което тя е получила подкрепа на съвета.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес