Жегата отвън се пренесе и в стопанисването и управлението на парк "Врана". След като вчера столичният кмет Васил Терзиев постави ултиматум само общината да се занимава с парка, Областната администрация на София отговори - почти 20 часа по-късно - Още: Кой ще стопанисва парк "Врана": Кметът на София с ултиматум към областния управител
Софийската областна администрация обяви официално, че Столична община не може да излезе от управлението на парка, освен ако не прати надлежно уведомление, а до този момент такова няма. И продължава: Ако Столична община не разполага с правно основание да стопанисва парка, как го е стопанисвала досега?! Темата е развита така: след като Столична община все пак участва в стопанисването, възникват въпроси относно приходите, генерирани от дейности на територията на парка — включително входни такси, наеми, провеждане на събития и заснемане на продукции.
Още обяснения и аргументи
"Грижата за парк "Врана" изисква значителен експертен, финансов и административен ресурс — с какъвто нито една областна администрация в България по дефиниция не разполага. Затова, в съгласие с принципите на добро управление, областна администрация на област София вече е създала междуведомствена работна група с участието на Министерството на културата, Министерството на туризма, Министерството на земеделието, Министерството на финансите и други институции. Целта на работната група е изготвяне на устойчив модел за управление на "Врана", който да гарантира опазването, достъпността и развитието на парка в дългосрочен план.
Неприемливо е кмет на община, било то и Столична община, да поставя ултиматуми на държавен орган. Ако Столична община възнамерява да се оттегли от поддържането на обекта, очакваме това да бъде направено по официален и отговорен ред — чрез надлежно уведомяване, каквото към настоящия момент не е постъпило".
Предложението на Столична община за едногодишно стопанисване е административно и финансово нецелесъобразно, смята още областната администрация. Защо? "Парк от 950 дка, със статут на недвижима културна ценност и с изключителна екосистемна сложност, не може да бъде управляван ефективно и отговорно в рамките на 12 месеца. Още по-малко — при липса на дългосрочна стратегия, институционален консенсус и правна яснота".
"Няма да позволя парк с такава културна и историческа тежест да бъде управляван на парче, под натиск, чрез ултиматуми или заради нечии институционални амбиции. "Врана" е национално богатство", заяви софийският областен управител Стефан Арсов, който добавя, че подопечната му администрация "остава отворена за диалог".
Още: Царското семейство: Паркът "Врана" умира. МРРБ отговори кой е виновен