Стайновата къща в Казанлък с номинация за архитектурни награди (СНИМКИ) 

08 януари 2020, 18:16 часа • 8321 | прочитания

Дом-паметникът на БКП на старопланинския връх Бузлуджа, известен като Чинията, сред номинираните в категорията „Архитектурно събитие на годината” годишните архитектурни награди WhATA Awards. В края на юли 2019-а за монумента беше отпуснат грант от американската фондация “Гети” в размер на 185 хиляди долара в рамките на програмата “Keeping It Modern”. Средствата се предоставят на ICOMOS Германия, който създаде международен екип за опазване на съоръжението, признато през 2018-а за един от 7-те най-застрашени обекта на културното наследство в Европа от европейската организация "Европа Ностра". 

Още: В Стара Загора официално откриха монумент със спътник "България 1300"

Още: Трима зам.-кметове на Стара Загора дадоха старт на проекта за енергийно обновяване на общинския превозвач

Интересът на немската институция за опазване на артефакти от близкото минало към българския паметник беше провокиран от проекта на завършилата в Берлин млада българска архитектка Дора Иванова, която разработи проект за  възраждането на Чинията - „Бузлуджа - паметта на времето“.

Още: Ето кой е новият директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Още: Община Стара Загора в подкрепа на кампанията срещу "дизайнерската дрога"

Грантът от “Гети” ще се използва за предпроектни проучвания, технически обследвания и лабораторни анализи за състоянието на рушащото се от 20 години съоръжение. Макар че посещението му не безопасно, ежегодно монумента е посещаван не само от събиращите се под върха социалисти, а и от фотографи, които заснемат подобни обекти призраци по цял свят. 

В категорията "Нормалност на годината" е номиниран още един архитектурен обект от Старозагорско. Това е Стоян-Стайновата къща в Казанлък, която заедно с шуменската Томбул джамия и софийското 43-то основно училище “Христо Смирненски" са добрите реставрации и реконструкции, номинирани в категорията. 

Казанлъшката сграда е построена през 1907 г., проектът й е дело на арх. Никола Занков от София и е типичен представител на сецесиона в архитектурата. Стенописите, с които къщата е декорирана през 1925-а са дело на родения в Града на розите художник Иван Милев*, който е автор и на обзавеждането на салона на първия етаж. След 9 септември сградата има различни функции, е заради стенописите през 1979 г. е обявена за паметник на културата. Къщата е върната на рода Стайнови след демократичните промени 10 години по-късно. Семейството се опитва да я върне към живот и миналата година възстановяват повредени елементи на сградата, външните дограми, запазват старите австро-унгарски плочки. Реставрацията на Стоян-Стайновата къща е дело на арх. Александър Стайнов, един от последното поколение наследници, заели се с възраждането на тази емблематична сграда. 

Още: Бюджет 2025 на Стара Загора: Балансиран, проактивен и рестриктивен

Още: Кметът на Стара Загора удостои Мартин Камбуров с почетния знак на общината

Номинациите и наградите на журито се определят от WhATA, платформа за архитектурна критика и публицистика, а наградите на публиката се избират с онлайн гласуване с краен срок 31 януари 2020 г.

*Иван Милев е роден през 1897 г. По време на Първата световна война - през 1916-а,е мобилизиран в Пехотната казарма в София, където е зачислен като военен художник в щаба на Въздухоплавателната дружина. През ноември 1917 г. открива двудневна самостоятелна изложба в Казанлък по време на отпуск. Следващата година е демобилизиран, а през 1919-а завършва гимназия в родния си град и 1 година работи като учител в с. Коручешме, Хасковско. 

През 1920 г. е приет в Държавната художествена академия в столицата. Първоначално следва общия курс, а през  1922 - 1925 г. е в Декоративния отдел при проф. Стефан Баджов. Докато е студент прави три самостоятелни изложби, сътрудничи на вестник „Червен смях“ като илюстратор и карикатурист, автор е на кориците на книги на български и чужди автори. През юни 1925 г. завършва Художествената академия със специалност Декорация. Работи като художник на свободна практика, илюстратор и автор на стенописи за частни домове. С Васил Вичев участват през 1925-а в конкурса за паметника на връх Шипка, но проектът им остава втори. Същата година се жени за оперната певица Катя Наумов, от която има дъщеря - Мария Милева, която става архитект. Умира през януари 1927 г., ненавършил 30 години. 

Портретът му и детайли от негова картина са върху купюрите на 5-левките. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес