Финализирани са преговорите с „Газпром експорт” за нова входна точка за руския природен газ. Точката на доставка ще стане Странджа-2, като така ще спестим 80 млн. лв.
Още: "Съветът на мъдреците" рязко промени прогнозата за германската икономика
Още: Турция разработва петролно находище със залежи от над 6 милиарда барела
Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на брифинг, предаде БГНЕС.
С до 5% ще намалее цената на руския природен газ за България, обяви още в Министерството на енергетиката Теменужка Петкова.
След финализиране на преговорите е решено да бъде променена входната точка на доставка с "Булгатрансгаз" и тя вече да е "Странджа" 2.
Още: Британската инфлация изненадващо се ускори
Още: ЕСО предупреждава за временни прекъсвания на тока в три общини
"Направени са финансови и технически анализи. При новата точка, на която ще получаваме руския газ, България ще спести почти 80 млн. лв. на годишна база", обяви Петкова.
Владимир Малинов, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз", декларира: "Готови сме да поемем руския газ от новата точка - "Странджа" 2. Днес се подписва споразумение за междусистемна свързаност".
Той бе категоричен, че заради промяната няма да има пречка за доставките на газ от България за Гърция и Северна Македония.
Заради промяната пък всички количества газ ще бъдат доставени през Турция, вместо през Румъния, стана ясно още от експертите.
Още: Все по-скъп газ от "Боташ" за България и заради "товар" от САЩ: Нови данни
Още: Експерт: Българите стават по-богати
Николай Павлов, изпълнителен директор на "Булгаргаз", бе категоричен, че новата точка на доставка започва от 1 януари.
Владимир Малинов коментира и ситуацията с Газовия хъб "Балкан". Считано от 2 януари Газовият хъб "Балкан" е готов да представи платформа за двустранна търговия, която ще позволи да се либерализира природния газ в България и всички сделки ще се извършват на платформата, заради което търговците на природен газ ще могат да се възползват от по-добри финансови и икономически условия, ефект ще има и за крайните потребители на природния газ.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова даде отчет и какво се случва със строителството на "Балкански поток".
"Върви с ускорени темпове, работи се на 150 км трасе - разделено на три участъка, доставени 17 539 тръби - за 215 км от трасето, работи се дори и в момента на терен", каза тя.