Кърлежите са много активни през лятото. Рискът да се приберете с някой след разходка сред природата е доста голям.
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 2 юли /валутен калкулатор/
Още: Най - големите опасности, които крият басейните
Най-агресивни са при ясно време сутрин от 8 до 12 часа, вечер от 16 до 19 часа, а при облачно време - през целия ден. Те могат да причинят сериозни заболявания - енцефалит и лаймска болест (борелиоза).
Първоначалните симптоми на тези инфекции са неспецифични, напомнящи обикновена настинка: летаргия, главоболие, треска. При ненавременна диагностика и лечение на тези инфекции обаче могат да се развият тежки нарушения на сърдечно-съдовата и нервната система, кожата и очите.
Забележете навреме
Още: Мощна домашна отвара с вишни
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 1 юли /валутен калкулатор/
След разходка сред природата внимателно се огледайте. Любимите места на кърлежите по човешкото тяло са гърба, шията, краката, кожата зад ушите, подмишниците, слабините.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 30 юни /валутен калкулатор/
Още: Кайма, сладолед, яйца: Любими летни храни, които носят опасност от натравяне
Паразитът, пил кръв, прилича на червена брадавица или бенка с размерите на малко грахово зърно. Не можете да го откъснете, в противен случай главата на кърлежа ще остане в кожата ви. Това място ще се възпали, образува се рана, която не заздравява дълго време.
Свържете се с най-близкото спешно отделение или клиника. Ако няма начин бързо да стигнете до лекар, опитайте се да премахнете кръвопиеца сами у дома.
Не допускайте тази ГРЕШКА, когато вадите КЪРЛЕЖ
Още: Какви опасности крие студеният душ през лятото
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 29 юни /валутен калкулатор/
Преди процедурата измийте ръцете си със сапун и вода, сложете ръкавици (това ще предпази кожата, ако случайно смажете кърлежа). Дезинфекцирайте мястото на ухапване и инструментите: добре е, ако имате под ръка пинсети от комплект за маникюр (за предпочитане с тънки връхчета) или туистър. Туистърът е инструмент, който не ви позволява да изстискате паразита (за разлика от пинсетите), което означава, че рискът от инфекция е значително намален. Външно устройството изглежда като мини ножичка за нокти или вилица с два извити зъба (продава се в аптеки и супермаркети).
Как да извадим кърлеж...
... с конец
Направете бримка от конец. Внимателно го наместете между корема и главата, стегнете. След това затегнете конеца, докато го усуквате. Издърпайте кърлежа, като бавно издърпате конеца нагоре.
... с пинсети
Опитайте се да хванете кърлежа с пинсета възможно най-близо до мястото, към което се е залепил. Дръжте пинсетата перпендикулярно на повърхността на захапката. Завъртете тялото около оста и леко издърпайте нагоре. Не дърпайте, не дърпайте паразита, в противен случай главата ще остане в раната.
... туистър
Позиционирайте инструмента така, че кърлежът да е между двата зъба, след което бавно завъртете дръжката около оста (можете да я завъртите както по посока на часовниковата стрелка, така и обратно на часовниковата стрелка), докато излезе кърлежа.
Знаете ли от какво бягат най-много кърлежите?
... със спринцовка
По-добре е да вземете спринцовка с вместимост 2-3 cm. Отрежете горната част (където обикновено е прикрепена иглата) - важно е разрезът да е равен. Навлажнете кожата около ухапването с вода. Прикрепете здраво спринцовката към засегнатата област, издърпайте буталото нагоре. По-трудно е да се премахне кърлежът по този начин, така че е по-малко за предпочитане.
Ако хоботът се откъсне
Внимателно огледайте мястото на ухапване. Ако забележите черна точка, това означава, че главата или хоботчето са останали в кожата. Стерилизирайте иглата. Издърпайте главата по същия начин като обикновена треска. След това намажете раната с алкохол, хлорхексидин или йод. След това измийте ръцете си със сапун.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.