От държавни в частни ръце: Варна готви продажба на паметник

26 юни 2025, 07:20 часа 1215 прочитания

Голям паметник, част от комунистическото наследство, може да преминават от държавни в частни ръце. Това се случва във Варна с оцелелия Паметник на българо-съветската дружба над квартал "Чайка". Построеният през 70-те години на миналия век паметник е висок 23 метра, широк - 48. В него има зали, складове, тераси, скривалище, ползван е дори за форум на БКП. След 1989 г. бе разграбен, входът - зазидан. Намира се на хълм, а днес околната горичка все повече се превръща в квартал.

ОЩЕ: Демонтираха паметник на съветския воин (СНИМКИ)

Кметът на града Благомир Коцев алармира, че областният управител Андриана Андреева, която е от ГЕРБ, е стартирала процедура по приватизация на няколко обекта, сред които и паметникът. "По всяка вероятност ще се появят жилищни сгради. Аз съм категорично против тези места да попаднат в частни ръце! Защо да няма градски парк в пространството около паметника?", написа градоначалникът на морския град във Facebook.

‼️ Областна администрация разпродава знакови за Варна имоти. Става дума за станцията на Министерски съвет (хотел...

Публикувахте от Благомир Коцев в Вторник, 24 юни 2025 г.

Може ли да се случи и какви са опасенията?

Опасенията са, че дори да няма строителство, обектът може да се употребява не в широк обществен интерес. Например купувачът да направи вътре кръчма.

От документи, с които в. "Сега" разполага, е видно, че с цел приватизацията на няколко обекта е образувана преписка в края на май в областната управа. Паметникът наистина фигурира в нея. Обектът функционира като "сграда - паметник на културата" с две тела, 893 кв. м застроена площ, 6 етажа, две експозиционни зали, една лекторна, вестибюл-гардероб, кинокабина, трезор, канцеларии и т.н. От края на 2000 г. е частна държавна собственост - вид собственост, която може да се продава.

ОЩЕ: Терзиев иска широка дискусия и одобрение за Войнишкия паметник

От пресцентъра на Андреева заявиха, че коментар ще бъде направен в петък, защото тя не е в града.

Според Яни Янев, областен управител в периода 2001 г. - 2005 г., изрази силно учудване, че държавата иска да се раздели с имота - най-малко заради скривалището отдолу. Добави, че по негово време паметникът не е бил продаван.

Тодор Балабанов, председател на общинския съвет в миналия мандат, понастоящем лидер на ГЕРБ - Варна, обрисува по-различна картина. "Това са имоти с отпаднала необходимост, които областната управа е длъжна да придвижи за приватизация съгласно програма на правителството относно такива имоти. Води се паметник на културата, но реално не е, след 1989 г. е отписан. И друг път е бил в списъка за приватизация. По-важното е, че земята под паметника е общинска. Така че никой не може нищо да направи без общинския съвет - дори хипотетично да си купи самия паметник, няма как да застрои без разрешение на съвета. От по-миналото десетилетие има решение, макар неизпълнено, зданието да стане общинско. Може би поради всичко това в предишните години, въпреки че паметникът е бил в списъка за приватизация и се задвижват документи, не се е стигало до оценка, търг и т.н.", обясни той.

ОЩЕ: Бюст на Сталин беше обезглавен с ковашки чук в руски парк (ВИДЕО и СНИМКИ)

Така в крайна сметка излиза, че поради различните видове собственост, а и на база опита, е малко вероятно паметникът да стане частен. Също ключово в случая е, че обектът функционира като сграда - което законово предоставя опцията за продажба.

Експерти, които не пожелаха да бъдат цитирани - има вратички и паметникът може да стане частен. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес