Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ядрената доктрина на Русия: Какво всъщност казва Путин

22 ноември 2024, 08:15 часа • 2688 прочитания

Руският президент Владимир Путин подписа актуализираната ядрена доктрина на страната, в която бе разширен списъкът с условия, при които е възможно Русия да нанесе ядрен удар. В новата версия се посочва, че Русия си запазва правото да използва ядрени оръжия в случай на агресия и от неядрена държава, ако тя е подкрепяна от ядрена сила.

Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул

Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад

Такава атака, включително ако е с конвенционално оръжие, ще се счита за съвместно нападение срещу Русия и може да доведе до ответен ядрен удар. Макар в текста да не се споменават конкретно държави, в контекста на войната в Украйна е ясно, че се имат предвид Украйна, която е неядрена държава, и нейните съюзници от НАТО (ядрените сили САЩ и Франция).

Стара формулировка

В интервю за ДВ независимият руски експерт по ядрените оръжия Павел Подвиг подчертава, че тази формулировка съществува още от 1995 година. Но по онова време Русия е разглеждала като потенциален източник на агресия някоя ядрена сила от НАТО и неин съюзник, непритежаващ ядрени оръжия.

Още: Ще има ли достатъчно газ и на каква цена през зимата

Още: Сривът на рублата: Русия в собствения си капан

Още: Украински студент написа писмо до папата по повод 1000 дни война в Украйна (ВИДЕО)

В новата доктрина освен това се казва, че агресията на държава, която принадлежи към военен съюз – например НАТО - срещу Русия или нейните съюзници ще се разглежда като агресия на целия Алианс.

Още "военни опасности"

В документа се посочва още, че Кремъл може да одобри използването на ядрено оръжие, дори и само при наличието на „надеждна информация за масивна акция с въздушни и космически средства“, които да са преминали руските граници. Имат се предвид самолети, ракети и безпилотни летателни апарати. Новият документ разширява списъка на така наречените военни заплахи, които оправдават задействането на механизма за ядрено възпиране. Към тях вече спада и притежанието на оръжия за масово унищожение от всякакъв вид, които биха могли да бъдат използвани срещу Русия, както и провеждането на военни учения в близост до руските граници.

Още: Военно положение и хаос: Какво се случи в Южна Корея

Още: Защо се срина рублата и какво може да стане сега

Още: Руски източник: Storm Shadow уби и рани десетки военни, включително севернокорейци (ВИДЕО)

Според новата доктрина Русия може да използва ядрени оръжия, ако е налице „критична заплаха за суверенитета на Руската федерация и конвенционалните оръжия“. Какво се има предвид под „критична заплаха“, не е обяснено.

Определението "критична заплаха" е ключово

Павел Подвиг посочва, че в по-ранната версия се е говорило само за заплаха за „съществуването на самата държава“. На въпрос дали окупацията на части от руската област Курск от украинската армия или ракетните атаки с американско оръжие срещу руски летища представляват заплаха за териториалната цялост на Русия, Подвиг казва, че не е ясно какъв вид заплаха ще се счита за критична.

„Подобни неща умишлено не са дефинирани - в такива документи винаги се оставя място място за различни интерпретации“, казва експертът и дава пример с евентуална загуба на анексираните от Русия украински територии: „Москва би могла например да твърди, че това представлява критична заплаха за нейната териториална цялост, но тъй като никой в света не признава тези територии като част от Руската федерация, няма как това да се приеме като заплаха за руския суверенитет“.

Още: Нова заплаха: С колко междуконтинентални балистични ракети разполага Русия?

Неизбежна ли става ядрената война?

Според Павел Подвиг новата доктрина обаче по никакъв начин не означава, че Русия вече се готви за ядрена война. Той смята, че използването на ядрени оръжия срещу Украйна е много малко вероятно: „От военна гледна точка това не би имало смисъл, защото ситуацията на фронта няма да се промени. А и реакцията на подобно действие ще бъде изключително негативна, и то от всички останали държави“, казва експертът.

Документът просто има за цел да запази правото на Русия да използва ядрено оръжие в една или друга ситуация. „Там не се казва „ние ще ги използваме“ или „ние сме длъжни да ги използваме“. Всичко е оставено на преценката на този, който реши да ги използва.“ Експертът казва още, че това е декларативен документ, който е насочен към Запада и обяснява на всички възможни опоненти как Русия вижда ролята на ядрените оръжия за гарантиране на своята сигурност.

Още: Зеленски за безпрецедентната атака: Путин използва Украйна като изпитателен полигон (ВИДЕО)

Послание към Запада

Посланието е и към политиците от Запада, което си личи от публикации в руските медии. Така например pravda.ru пише, че макар доктрината да не съдържа радикално нови положения, нейното значение се състои в това, че изпраща важен сигнал към другите държави.

„Държавите, които са готови да влязат в конфликт с Русия, рискуват да получат ядрен отговор. Тази доктрина е преди всичко послание към отиващата си американска администрация“, обобщава руският политолог Николай Костикин.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков не даде отговор на въпроса дали има връзка между обновяването на доктрината и разрешението на САЩ украинската армия да използва американски ракети на руска територия. Според Песков, нареждането на руския президент за обновяване на ядрената стратегия е била дадено много отдавна.

 

Още: 800 000 западни войници, ако Русия нападне НАТО: Тайният план на Берлин за Трета световна война

Източник: Дойче веле

Чудовищно харчене за ДНК тестове за идентификация на трупове: Още един знак за загубите на Русия в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес