Американският образователен балон

18092
Американският образователен балон

Проклятието на висшиста: тъкмо се е дипломирал, а вече е натрупал планини от дългове. Младите образовани американци се нуждаят от все повече време, за да се издължат на кредиторите си. Мнозина не успяват. И затъват.

Студентските такси в САЩ са нараснали четирикратно през последните 25 години. За това време американските студенти са натрупали дългове в размер на над 1 трилион долара - повече, отколкото са дълговете от кредитните карти на американците. Ето един от по-леките случаи:

Всеки месец Жаклин Геринг плаща стотици долари лихви и главница за "къща", която всъщност не съществува. "Къщата е само във въображението ми. Така ми е по-лесно да си плащам дълговете", казва 36-годишната дипломирана политоложка. Остават й да изплати още стотина хиляди долара, но се чувства щастлива, защото все пак е получила нещо за парите си - образование в Бъркли, финансирано чрез частен кредит. Днес преподава в частен колеж.

Гръцката душа умира

Те са гневни, болни, бедни. Те изживяват тежка колективна травма. Кризата и последиците от нея разболяха целия народ. Ще издържи ли г...

Нова криза?

Жаклин е по-скоро изключение от масата хиляди образовани млади хора в Америка, които след дипломирането си не могат да си намерят работа. И броят им постоянно расте. Както и на тези, които не успяват да обслужват дълговете си, натрупани по време на следването. През третото тримесечие на 2012 година делът на лошите кредити, просрочени с над 90 дни, е скочил от 9 на 11 процента.

Икономистите предупреждават за опасността от нов "балон", който може да вкара страната в нова криза. "Образователният балон ще има по-тежки последици за хората от балона с недвижимите имоти", твърди Антъни Дейвис от изследователския център на университета Джордж Мейсън във Вашингтон. За разлика от притежателите на имоти, студентите нямат нищо материално налице. "Студентите не могат да върнат образованието си", посочва Дейвис. А който е прекъснал следването си или пък е избрал специалност, която не се търси на пазара, той направо си остава с празни ръце.

Келнери с диплома

Онемяването на руснаците

Руски преподаватели обвиняват властите, че моделират народ, който нито говори, нито мисли. Те говорят за "национална катастрофа" и вин...

Все повече висшисти работят като келнери или портиери. Някои от студентите изобщо не успяват да завършат - около 40 процента от тях прекъсват образованието си. Една трета от длъжниците са над 40-годишна възраст, а във всяко четвърто домакинство на 35 до 45-годишните висшисти все още се изплаща студенски заем.

Американските студенти с бакалавърска степен напускат университетите със средно 27 000 долара дългове. А тези, които следват медицина, право или са избрали някой елитен частен университет, завършват образованието си с шестцифрена сума дългове.

Проблемът се състои в това, че заплатите не растат пропорционално на студентските дългове. Според списание "Икономист", през 2007 година абсолвентите в САЩ са заработвали колкото и през 1979 година, докато разходите за образование са нараснали главоломно.

Междувременно политоложката Жаклин Геринг продължава да обслужва кредита си за образование. И смята да продължи да го погасява и през новата година. Стига да не излезе нещо непредвидено...

Какво още трябва да се случи?

Кадрите се повтарят. САЩ отново са в шок - след поредното масово убийство, едно от най-тежките в историята на страната. Президентът не...

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com