Бизнес активността в еврозоната е нараснала този месец с най-бързите си темпове от 15 години, според предварителните данни, публикувани от CNBC.
Още: Ясно е кой ще има последната дума за ключовото споразумение между САЩ и Украйна
Още: Завой в стратегията и целите на Путин в Украйна: Западни разузнавателни данни
Наскоро 19-те икономики предприеха различни стъпки, за да отворят отново своите икономики, тъй като програмите за ваксинация продължават да се ускоряват. Франция например отмени нощния комендантски час и необходимостта от носене на маска за лице на открито. Италианците вече могат да си пият кафето на бара, както е традицията им, след като трапезите на закрито се възобновиха. Освен това в региона вече се приветстват повече туристи.
Индексът PMI на IHS Markit за еврозоната, който разглежда активността както в производството, така и в услугите, достигна 59,2 през юни спрямо 57,1 през май. Показанието над 50 представлява разширяване на икономическата активност. Това е най-високото отчитане за 180 месеца или 15 години, според IHS Markit.
„Много окуражаващи признаци за възстановяване набират скорост“, заяви Крис Уилямсън, главен бизнес икономист на IHS Markit. „Най-бързият растеж, който имаме в бизнес активността от 15 години, търсенето, измерено чрез нови поръчки, също нараства с най-бързия темп от 15 години, а ръстът на работни места също се ускорява, така че това е всестранно възстановяване, което набира скорост“, добави той.
Още: Със сегашния темп Русия ще завземе Украйна през 2256 г. със 101 милиона жертви
Още: Умрели без ток: Най-малко три смъртни случая в Испания
Европейската централна банка изчисли по-рано този месец, че икономиката на еврозоната ще нарасне с темп от 4,6% тази година и 4,7% през следващата година - по-добра перспектива от нейната оценка от март.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Извършил зверско убийство и отишъл на екскурзия: Арестуваха поляк близо до България
Още: Познай кой ще бъде новият папа: Онлайн игра завладя Италия
Икономическата несигурност обаче остава, най-вече поради варианта Делта, който води до по-високи инфекции, а също и до недостиг на пазара на труда - дори в държави с относително висок процент на безработица.
"Това, което видяхме досега, е че със сигурност секторът на хотелиерството и ресторантьорството изглежда са най-силно засегнати“, алармира Уилямсън. "Трябва да се опитаме да се снабдим с достатъчно персонал бързо, за да отговорим на нарастващото търсене, още повече с наближаващото по-нататъшно отваряне на тези икономики през юли", заключи той.