Йоаким Каламарис: По-добре реален фалит на Гърция от псевдопомощ

04 февруари 2012, 11:05 часа 8773 прочитания

Бързането да влезем в ЕС е било фатална грешка за всички нас на Балканите. Ние влязохме един по един и един след друг и така изглеждахме и сме пигмеи и финансово, и политически в очите на ЕС. Това каза икономическият анализатор Йоаким Каламарис, предаде Фокус.

Още: Започва „жестокият грил“: Оранжев и жълт код за опасни горещини

Още: Кой има имен ден днес, 6 юли 2025 г. Честито!

По думите му - във всички трудни времена в историята на света са се раждали много псевдоспасители, тоест хора, които се появяват, защото гласоподавателите са притеснени от криза. Според него изборите в Гърция са близо и ще се случат през април. Изборите дават един отдушник, очакване, че идва нещо ново, друг е въпросът дали това ново ще бъде надеждно. Мисля, че е по-добре Гърция да намери сама пътя си. Ако трябва да фалира - да не я държат в кома, по-хубаво да фалира и тогава нещата ще бъдат по-добре. По-добре реален фалит от псевдопомощ, каза той.

Йоаким Каламарис каза, че гърците нямат нищо против немския народ, а са срещу икономическата политика на Германия.

В момента имаме много сериозен проблем не само в Гърция. Защо Германия работи „под килима” и субсидира нейните продукти като мляко, а българското мляко не е субсидирано? И българското мляко в България вече е по-скъпо от германското. Приветствам позицията на премиера Бойко Борисов. Привличането на инвестиции в България е на база на ниско данъчно облагане, което е продължение на политиката на предишното правителство и това е добре.

Още: Най-важните новини за деня: 5 юли 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 6 юли 2025 г. (неделя)

В момента Европа оказва натиск за хармонизация на данъчната политика. Тогава да хармонизират и заплатите на българския народ. Според мен става въпрос за един сериозен икономически трик, от който печелят предимно немските инвеститори, в частност - като държава, каза той.

Според Йоаким Каламарис, три години след мерките за Гърция е постигнат хаос и страх.

Това не са послания за икономическо щастие, а са стъпки назад. В момента виждаме държавите слаби, от гледна точка на това, че нямат държавни предприятия. Аз съм дясно мислещ, но ще ви дам пример - в Калифорния преди десетина година се приватизира местната електрическа компания и цената на тока скочи 1 000 пъти. Защо политиците поверяват сериозни стратегически компании като енергото, телекомуникационни компании на хора, близки до тях, а те ги фалират и са на свобода? Това е сериозен проблем, каза той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес