Стотици камиони се събраха в събота в канадската столица Отава на протест срещу задължителната ваксинация срещу COVID-19, наложена на шофьорите, пресичащи границата между Канада и Съединените щати. Акция, за която се говори почти навсякъде по света в момента и която е наричана "конвой на свободата" като потребители в интернет твърдят, че движението е вдъхновило хора зад граница и е обхванало и други страни.
Още: Тръмп с отчаян последен опит да не стане първият ефективно осъден президент на САЩ
Още: Румънците вече без виза в САЩ
Сред многото видеа в социалните мрежи обаче не винаги е лесно човек да се ориентира за случващото се. Така например някои интернет потребители писаха, че обхванати от гняв американци от Южна Каролина ще се присъединят към протеста, споделяйки в подкрепа на това твърдение видео, гледано над 10 000 пъти, което показва дълга опашка от камиони, движещи се предполагаемо в посока канадската граница на протежение от над 1000 километра. "Около 650 шофьори на камиони от Южна Каролина, САЩ, са на път за Отава", пише потребителят Bloempje в коментар към видеото.
Environ 650 camionneurs de la Caroline du Sud au USA en route vers Ottawa.
— LES ENJEUX SOCIAUX DE NOTRE SOCIÉTÉ (@djflex0425) January 28, 2022
#FreedomConvoy2022 pic.twitter.com/jVFHwhlqih#ConvoyForFreedom2022 #FreedomConvoy2022#ConvoidelaLiberte #FreedomConvoyCanada
Още: Зимата стана повод за парти: Вижте как панди от зоопарка във Вашингтон се търкаляха в снега (ВИДЕО)
Още: Мъск публично обиди канадския премиер Трюдо, наричайки го "момиче"
Само че клипът ни препраща към акаунта на Мичъл Ботъмли в Tik Tok - ентусиаст, който редовно споделя страстта си към тежкотоварните камиони със своите над 53 000 абонати. Видеото с кортежа е публикувано на 22 януари в неговия акаунт, но по нищо не изглежда, че става дума за акция в подкрепа на канадските шофьори. В действителност това са кадри, заснети през август 2021 г., според Reuters, като част от "Truck convoy for Special Olympics ". Това е събитие, което набира средства от фенове за Олимпийските игри.
Още: Руските действия срещу Украйна са геноцид - в Конгреса на САЩ постъпи резолюция
Още: Байдън си отива: САЩ събират съюзниците да планират отбраната на Украйна до 2027 година
Източник: GettyImages
Още: Обвиняем за смъртта на Лиъм Пейн се предаде на полицията
Още: Венецуела задържа "американски наемници"
Някои от твърденията, че голям брой шофьори от Италия, Гърция, дори Бразилия се стичат с машините си да подкрепят "конвоя на свободата" също предизвикват основателни съмнения. Масово беше споделяно едно видео, на което се виждат десетки камиони, украсени с бразилски знамена, които надуват клаксони през нощта. Но въпросното видео се появява още в края на август, когато е споделяно с коментари, че това е митинг в знак на солидарност с Австралия, срещу здравните сертификати. Само че и това не отговаря на истината. Връщайки се още по-назад, става ясно, че видеото всъщност няма връзка с пандемията, тъй като е заснето през май 2021 г., по време на демонстрация в подкрепа на бразилския президент Жаир Болсонаро.
FREEDOM CONVOY CANADIEN devient un MODELE pour le MONDE ENTIER. Après le soutien des américains, un mouvement se structure en AUSTRALIE et depuis hier au BRESIL !
— Chat000069 🇨🇵 (@Chat000069) January 28, 2022
En Espérant que la FRANCE et l'EUROPE emboite le pas.
On attend tous ça 🙏#Resistance
pic.twitter.com/pf0xz4Jtvw
CAMINHONEIROS COM TURBINAS AQUECIDAS RUMO À BRASÍLIA EM APOIO AO PRESIDENTE BOLSONARO!!
— ☆Araci Brasil☆ (@AraciBrasil) May 15, 2021
DIA 15 VAI SER GIGANTE!!#BolsonaroPresidenteAte2026 pic.twitter.com/sHlbwyYZVw
Подобен е случаят и с видео от Италия, представяно, че е от последните дни в подкрепа на канадските протести. В действителност то датира от септември 2021 г. Италианският сайт за проверка Facta проследи произхода на изображенията до 25 септември, когато са направени кадрите по време на годишно събитие на участници в търговията.
ITALY. - Italian truckers now mobilising with Australian truckers.
— Bernie's Tweets (@BernieSpofforth) January 28, 2022
Joining forces #Together with Canada. No one is free until we are all free.
It’s a beautiful thing, the people will decide.#TruckersForFreedom2022 #ConvoyForFreedom2022
pic.twitter.com/o0LC2AqVQ9
Източник: GettyImages
Същевременно в Отава канадските депутати се завърнаха в парламента в понеделник, където им бе трудно да работят при шума на събралото се отвън множество под прозорците на сградата. Премиерът Джъстин Трюдо присъства виртуално на дебатите, тъй като е с положителна проба за COVID-19. От лятната си резиденция на езерото Харингтън, където бе изпратен през уикенда от съображения за сигурност и където ще остане изолиран за известно време заедно със семейството си, той направи следното изявление: "Канадците останаха шокирани и откровено отвратени от поведението на някои хора, които правят демонстрации в националната ни столица. Искам да бъда много ясен: ние не се страхуваме от онези, които сипят обиди и злоупотреби към работниците в малкия бизнес и крадат храна от бездомните. Няма да се поддадем на тези, които развяват расистки знамена, които извършват вандалски прояви или позорят паметта на нашите ветерани". Трюдо отново нарече протестиращите "маргинализирано малцинство" и се закани да сложи край на тази пандемия, но "като се ваксинираме".
Това изявление на премиера беше насочено към някои случаи, в които при протеста бяха използвани свастики, както и бе препратка към оскверняването на Националния военен мемориал от част от протестиращите и факта, че някои от тях откраднаха храна, предназначена за бездомни от организацията Bergers de l’espoir (Пастирите на надеждата).
Лидерът на новите демократи Джагмит Сингх също отбеляза, че "Конвоят за свобода", чиито лидери според него са "очевидно крайнодесни хора", трябва да спре да парализира центъра на Отава. На пресконференция в понеделник през Zoom той призова протестиращите да спрат да "експлоатират разочарованието на хората".
Още: Ще има ли и европейски „Конвой на свободата“ – спряга се датата 14 февруари?
Въпреки това шествието от многобройни камиони продължава като много фирми бяха принудени да спрат работа.